Rubriky:

Rallye

Gardemeister: Krásnou holku v Česku potkáte každý den

22. července 2004 10:16

Třetí sezónu hájí barvy továrního týmu Škoda Motorsport Toni Gardemeister. Škoda se letos účastní jen vybraných podniků MS a věnuje se především vývoji Fabie WRC. "Je to nezvyk. Raději bych pořád jezdil rallye, pořád závodil," říká finský jezdec v rozhovoru pro Právo.

 

Škoda Motorsport

V letošní sezóně tým Škoda Motorsport absolvuje vybrané soutěže mistrovství světa v rallye a zaměřuje se na testování Fabie WRC. Co tahle změna znamená pro jezdce?
Je to nezvyk. Raději bych pořád jezdil rallye, pořád závodil. Ale pro nás je teď ze všeho nejdůležitější hodně testovat, abychom se před dalším ročníkem přiblížili světové špičce. Jednou z výhod je, že jsem mohl startovat doma na Exide rallye, kterou jsem vyhrál. To bylo skutečně fajn. Vítězství se totiž člověk nikdy nepřejí.

Jak byste porovnal fabii, s kterou jste soutěžil v minulém roce, a tu současnou, s níž vás zanedlouho čeká start ve Finské rallye?
Jsme mnohem rychlejší. A to je ten zásadní pokrok. Z našich dosavadních testů mám velmi dobrý pocit. Věřím, že se budeme pohybovat na bodovaných pozicích.

Kde je největší rezerva Fabie WRC?
Každý by chtěl dosáhnout maximálního výkonu v povolených hranicích. My nejsme výjimkou a tvrdě na tom pracujeme.

Získal jste díky neúplnému programu v MS více času na přátele a své koníčky?
Mám více volna než v loňském roce, ale není to tak propastný rozdíl. Bylo více dnů, kdy jsem se nemusel o nic starat, mohl jsem úplně vypnout. Zejména tři psi, které mám, to ocenili...

V týmu Škody působíte už třetím rokem. Udělal jste při pravidelném kontaktu se zdejším prostředím pokrok v českém jazyce?
Není to o moc lepši, než když jsem podepisoval smlouvu. Vaše řeč není jednoduchá. Navíc se na ni tolik nesoustředím, s každým se domluvím anglicky. V komunikaci není problém.

Překvapilo vás něco na české povaze?
Mohu říci, že všichni v týmu jsou velmi ochotní, přístupní a vstřícní. S klukama z našeho týmu se mi i proto pracuje velmi dobře. Troufám si tvrdit, že ve spoustě ohledů si je finský národ s českým hodně blízký.

Měl jste během častých návštěv příležitost poznat Česko?
Některá zajímavá místa jsem navštívil. Nádherná je Praha. Staré Město a Hrad, to jsou místa, která se mi nesmírně líbí. Až bude více času, určitě vezmu přítelkyni a všechno si společně projdeme. Moc se mi líbilo i na vašich horách.

Co česká kuchyně a vyhlášené české pivo?
Pivo je fajn, oblíbil jsem si budvar. Myslím, že i v tomhle jsou naše národy stejné, protože rovněž ve Finsku je tento nápoj velmi populární. Stejně jako pivo se mi zamlouvá i česká kuchyně, která je skutečně velmi chutná. Nicméně není příliš dietní, což pro závodního jezdce není optimální. Čas od času si rád na některé ze specialit pochutnám, ale rozhodně to není strava pro každý den.

Jak se vám zamlouvají české dívky?
Určitě jsou zajímavé. Každý den tady potkáte skutečně krásnou holku. To hovoří za vše.

K vaším koníčkům patří psi či cyklistika. Ale před nedávném jste si vyzkoušel i golf. Chytlo vás to? Jak se slučuje chození po golfovém greenu s vaší láskou k rychlosti?
No, byla to první lekce... Ale patování mi šlo. Stoprocentně to zkusím znovu. Byl to dobrý relax. I normálně se rád procházím se psy po lese. Rychlosti si užiji dost ve voze.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit