Rubriky:

Rallye

Grönholm útočí na čtvrté vítězství ve Finské rallye

6. srpna 2004 19:50 - HELSINKY

Po první etapě Finské rallye se v čele usadil trojnásobný vítěz severské soutěže Marcus Grönholm s peugeotem. Finský exmistr světa má náskok 18 sekund na krajana Lindholma rovněž na peugeotu. Šesté místo patří finskému reprezentantovi týmu Škoda Motorsport Janimu Paasonenovi, Toni Gardemeister je dvanáctý a jeho týmový kolega Armin Schwarz čtrnáctý.

 

Media Peugeot Total

Lídr deváté soutěže mistrovství světa Grönholm se do čela dostal po nehodě Harriho Rovanperäho, který na domácí trati od první erzety jasně startovnímu poli vévodil. Vyhrál čtyři z pěti úvodních zkoušek, ale v šesté ztratil kontrolu nad svým peugeotem a převrátil se. Přes minutu mu trvalo, než se vrátil na trať, a v cíli odstoupil.

Do té doby předčil Rovanperäho jen Grönholm. Ten pak v dalším průběhu s železnou pravidelností vyhrával zkoušky před Märtinem, který vloni dokázal přerušit Grönholmovu sérii tří triumfů v zemi tisíce jezer. Estonec se ale stále zlepšoval a vítězstvím v závěrečné erzetě se posunul poprvé na medailové pozice.

Už od čtvrté erzety nepokračoval v soutěži norský mistr světa a druhý muž aktuálního pořadí MS Petter Solberg. Při havárii poničil pravou přední stranu svého subaru a musel odstoupit z průběžného třetího místa. Smůlu měl v poslední erzetě dne i do té doby pátý Mikko Hirvonen z Finska, jenž vyjel mimo trať, zlomil zavěšení kol a skončil.

Výsledky po první etapě:
1. Grönholm (Fin./Peugeot) 59:08,600
2. Lindholm (Fin./Peugeot) -18,30
3. Märtin (Est./Ford) -28,40
4. Tuohino (Fin./Ford) -42,40
5. Sainz (Šp./Citroën) -51,30
6. Paasonen (Fin./Škoda) -56,50
7. Loeb (Fr./Citroën) -1:01,20
8. Duval (Belg./Ford) -1:01,70
...
12. Gardemeister (Fin./Škoda) -2:25,40
14. Schwarz (Něm./Škoda) -3:11,90

ČTK, Sport.cz

Zrušit