Rubriky:

Rallye

První etapu Barum rallye ovládl Hänninen, český titul má Kopecký

1. září 2012 19:32 - Zlín

Tovární jezdec Škody Juho Hänninen z Finska ovládl první etapu zlínské Barum rallye, český titul si v sobotu definitivně zajistil jeho týmový kolega Jan Kopecký. Třetí místo po devíti rychlostních zkouškách patří třetímu z favoritů Norovi Andreasu Mikkelsenovi, který startuje také s vozem Škoda Fabia S2000.

 

Zdeněk Němec, ČTK

Zlínská asfaltová soutěž, kterou dnes provázel po většinu dne déšť, je součástí českého šampionátu, seriálu Intercontinental rallye challenge a mistrovství Evropy.

Kvůli proměnlivému počasí byla první část rallye složitá zejména s ohledem na správnou volbu pneumatik. Ráno nejlépe zvolil Hänninen, který si na jihu Moravy může zajistit evropský titul, a po dvou erzetách měl v čele průběžného pořadí náskok osmi sekund na Mikkelsena.

Na začátku druhé sekce rychlostních zkoušek se do čela dostal norský lídr IRC, ale v sedmé erzetě ztratil 21 sekund a klesl na třetí místo. Za Hänninena se na druhou pozici postupně propracoval Kopecký, který byl po druhé erzetě až šestý. Nakonec letos na českých tratích neporažený Kopecký ztratil na Hänninena jedenáct sekund, Mikkelsen zaostává za finským pilotem usilujícím o první triumf ve Zlíně o téměř půl minuty.

"Odpoledne jsme zrychlili, dostali se tři čtyři sekundy za Juhu, ale ten musel večer neskutečně letět," poukázal Kopecký na suverénní výhru svého týmového kolegy v závěrečném testu. Definitivu zisku českého titulu v průběhu rallye neřešil. "Ještě nás čeká neděle a našim úkolem je pomoct značce v IRC," poukázal na fakt, že Škoda si může ve Zlíně zajistit definitivní výhru mezi výrobci.

Hänninen byl s prvním etapou spokojen. Přiznal, že hlavně ráno vydělal na správné volbě pneumatik. "Důležité ale taky bylo, že jsem po celý den jel konstantě, svůj standard," podotkl finský pilot. Jasná výhra v deváté erzetě ho překvapila. "Jel jsem pořád stejně. Nevím, co dělali ostatní," usmíval se Hänninen, za nímž momentálně třetí Mikkelsen zaostává o téměř půl minuty.

Na výborném čtvrtém místě se nečekaně drží Tomáš Kostka, který zatím poráží i Romana Krestu a Václava Pecha, kteří na Barumce bojují o druhé a třetí místo v MMČR.

V pořadí 42. ročník rallye pokračuje zbývajícími šesti měřenými testy v neděli. "Nebude to nic jednoduchého, je to hodně těžká rallye," dodal Hänninen.

Barum rallye - po 1. etapě 
1. Hänninen, Markkula (Fin./Škoda Fabia S2000) 1:22:57,1
2. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia S2000) -11,4
3. Mikkelsen, Floene (Nor./Škoda Fabia S2000) -29,4
4. Kostka, Houšť (Škoda Fabia S2000) -48,1
5. Kresta, Gross (Škoda Fabia S2000) -56,7
6. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) -1:22,8
7. Barrabl, Loudon (Ir., Brit./Škoda Fabia S2000) -3:01,9
8. Kruuda, Järveoja (Est./Škoda Fabia S2000) -3:05,1
ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye