Rubriky:

Rallye

Vůz, který usmrtil na Barum rallye diváka, byl zřejmě v pořádku

3. září 2012 16:11 - Zlín

Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera, který v neděli na zlínské Barum rallye havaroval a usmrtil diváka, byl nejspíš v pořádku. Policie sice jako příčinu neštěstí definitivně technickou závadu nevyloučila, ale nepovažuje ji za reálnou.

 

Zdeněk Němec, ČTK

"Možnou technickou závadu na automobilu po nehodě neuplatnil řidič ani nebyla nalezena při prvotním ohledání vozidla na místě. Vůz je nyní v Holešově, kde bude ještě kontrolován," řekl v pondělí policejní mluvčí Petr Jaroš ČTK.

Tragédie, po které byla v neděli rallye předčasně ukončena, se stala u žlutavského lomu v erzetě Halenkovice, třinácté z plánovaných patnácti rychlostních zkoušek. Vůz ve vysoké rychlosti v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky. Podle Jaroše policie zjišťuje příčinu havárie i případnou odpovědnost pořadatelů.

Zemřelý čtyřiapadesátiletý muž ze Semilska i druhý zraněný, divák z Maďarska, který utrpěl jen lehká zranění, stáli na pořadateli vyhrazených místech. Potvrdili to i ředitel rallye Miloslav Regner a tiskový mluvčí Federace automobilových sportů Autoklubu České republiky (FAS AČR) Josef Pátl. Podle nich při přípravě erzety nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo jít o nebezpečný úsek.

Pořadatelé mají po tragické nehodě problém

Také podle Jaroše se zřejmě jednalo o nešťastnou souhru okolností. "Řidiči nelze nic vyčítat, jel rallye. Také vymezená zóna se jevila jako velmi bezpečná," řekl s tím, že policie událost vzhledem k tomu, že se stala na uzavřené závodní trati, nevyšetřuje jako dopravní nehodu.

Skutečnost, že usmrcený divák stál v místě, které organizátor pro fanoušky určil, může být ale pro pořadatele velkým problémem. Regner v neděli řekl, že si svou zodpovědnost jako ředitel soutěže uvědomuje. Tragédií se zabývá i sportovní komise FAS AČR.

Rallye byla oficiálně ukončena po 14. rychlostní zkoušce, 42. ročník soutěže poprvé v kariéře vyhrál tovární jezdec Škody Juho Hänninen z Finska. Druhý skončil Roman Kresta a třetí byl Tomáš Kostka.

Zlínská rallye je letos už třetí předčasně ukončenou soutěží českého šampionátu. V květnu zemřel při Rallye Český Krumlov spolujezdec Aleš Zimolka, v červenci na Rallye Bohemia přišel po havárii o život Bohuslav Ceplecha, navigátor jezdce Martina Semeráda.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye