Kolomý na Dakaru senzačně útočí na pódium, mezi kamióny se posunul už na třetí místo

Martin Kolomý s kamiónem Tatra zůstává na letošním ročníku slavné Rallye Dakar zatím nejúspěšnějším českým účastníkem. V páteční 7. etapě, která účastníky zavedla z Chile do Argentiny, se posunul v průběžném pořadí na třetí pozici, když předstihl Rusa Ajrata Mardějeva. Aleš Loprais s další tatrou obsadil druhé místo a celkově mu patří nadále šestá příčka. Etapu poznamenala smrt francouzského motocyklisty Thomase Bourgina, který se cestou na start srazil s policejním vozem.

Martin Kolomý na Dakaru útočí na stupně vítězů.

Bourgin byl po čelním nárazu do protijedoucího auta na místě mrtev. Jezdec, jenž ve slavné soutěži debutoval, figuroval po čtvrteční šesté etapě na 68. místě průběžného pořadí.

Loprais v etapě, v níž se měřil čas na úseku dlouhém 218 kilometrů, prohrál o minutu a devět sekund s Nizozemcem Gérardem de Rooyem. Ten si tak upevnil první příčku v průběžném pořadí. Loprais zůstal s bezmála dvouhodinovou ztrátou šestý.

Loprais si přitom postěžoval, že jeho tatře rychlá etapa ve vysoké nadmořské výšce příliš nevyhovovala. "Tatra má radši těžký terén než tyhle rychlé úseky. Ale nakonec z toho byl tak dobrý čas, až mě to překvapilo," uvedl na webu soutěže.

To De Rooy si nebral servítky, i když vyhrál. "Ty stupidní bugginy mě nechtěly pustit před sebe. Jedu za nimi takovou dobu, ony jsou pomalejší, ale nepustí mě. Jinak to byla nuda, ze začátku skoro pořád rovina, první hodinu jsme měli průměrnou rychlost 134 kilometrů," prohlásil nizozemský jezdec.

Třetí místo nyní patří Kolomému, který dojel v etapě šestý. Před čtvrtým Mardějevem má k dobru pět a půl minuty, na vedoucího De Rooye ztrácí přes 41 minut.

V čele kategorie automobilů zvýšil náskok Stéphane Peterhansel, motocyklistům dál vévodí jeho francouzský krajan Olivier Pain. Obhájce prvenství Cyril Despres v etapě ztratil 13 minut a přišel o druhé místo, Davidu Pabiškovi patří 47. pozice.

Rallye Dakar - 7. etapa: Calama - Salta (636 km/218 km rychlostní zkouška - motocykly, 635 km/218 km - auta a kamióny):