Rubriky:

Rallye

Ogier vyhrál Švédskou rallye a vede MS, Prokop znovu sedmý

10. února 2013 15:58 - Karlstad
(Aktualizováno: 10. února 2013 17:02)

Sébastien Ogier z Francie vyhrál Švédskou rallye a po premiérovém triumfu týmu Volkswagen se ujal i vedení v mistrovství světa. Z čela pořadí sesadil vítěze úvodní Rallye Monte Carlo Sébastiena Loeba v citroënu, který na severu Evropy skončil druhý. Do čela celkového pořadí se Ogier posunul díky bonusu za vítězství v závěrečné superspeciální rychlostní zkoušce. Martin Prokop ve fiestě obsadil stejně jako v Monte Carlu sedmé místo.

 

Reuters

Ogier při druhém francouzském doublu v sezóně zvítězil s náskokem 41,8 sekundy, vybojoval osmé vítězství v kariéře a první od triumfu v domácí rallye na podzim 2011. "Nikdy bych si nepomyslel, že budeme takto dominovat. Měl jsem skvěle připravené auto," radoval se Ogier, vítěz celkem deseti rychlostních zkoušek. S vozem Volkswagen Polo ovládl pořadí hned při druhém oficiálním startu německé značky v MS. "Neuvěřitelné, nemám slov," řekl Ogier.

Devětadvacetiletý Francouz navázal na Loebův triumf z roku 2004, od té doby patřil závod stejně jako vždy předtím severským jezdcům. Z nich byl tentokrát nejlepší na třetím místě se ztrátou jedné minuty a 24 vteřin na vítěze Nor Mads Östberg s fiestou, který o šest sekund porazil obhájce prvenství Jariho-Mattiho Latvalu z Finska v dalším volkswagenu.

Nespokojený Loeb

Devítinásobný šampión Loeb, který nebude startovat v kompletní sezóně a nyní už zasáhne maximálně do dvou soutěží, nebyl s výsledkem spokojený. "Vše se odvíjelo od kvalifikace. Tam to mělo dopadnout lépe, takhle jsme neměli výhodnou startovní pozici. Ogier už pak nešel dostihnout, v konci jsem na něj přestal tlačit," řekl Loeb.

Prokop měl v konečném hodnocení manko téměř 11 a půl minuty. Do poslední etapy vyrážel jako devátý a stejně jako v Rallye Monte Carlo vytěžil ve finále z výpadků soupeřů. V úvodu třetího dne se dostal před Henninga Solberga z Norska, který dostal penalizaci za pozdní příjezd do časové kontroly po technických problémech.

Pak sice Prokop klesl za továrního pilota Citröenu Daniho Sorda, který během dvou zkoušek smazal více než půlminutové manko, ale ve dvacátém rychlostním testu z 22 Španěl havaroval. A přes střechu v tu chvíli přetočil svoji fiestu i do té doby pátý Rus Jevgenij Novikov.

Švédská rallye, druhý závod MS v automobilových soutěžích - konečné pořadí (po 22 rychlostních zkouškách):
1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 3:11:41,9
2. Loeb, Elena (Fr., Monako/Citroën DS3 WRC) -41,8
3. Östberg, Andersson (Nor./Ford Fiesta RS WRC) -1:24,5
4. Latvala, Antilla (Fin./Volkswagen Polo R WRC) -1:30,6
5. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS WRC) -5:06,4
6. Hänninen, Tuominen (Fin./Ford Fiesta RS WRC) -5:43,1
7. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS WRC) -11:25,4
...31. Hudec, Kotál (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) -1:28:16,3
Průběžné pořadí MS (po 2 z 13 závodů):
1. Ogier 46 b.
2. Loeb 43
3. Östberg 24
4. Sordo (Šp./Citroën DS3 WRC) 15
5. Latvala 14
6. Hirvonen (Fin./Citroën DS3 WRC) 12
7. Prokop 12.
Pořadí týmů:
1. Citroën Total I 57
2. Volkswagen Motorsport 55
3. M-Sport Ford 31
4. Citroën Total II 15
5. Lotos 12
6. Qatar WRT 10
7. Jipocar Czech National Team 8.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye