Rubriky:

Rallye

Tuohino: Máme na to, být na stupních vítězů

11. prosince 2004 14:33 - NEUSTIFT

Fin Janne Tuohino je novým pilotem číslo dvě týmu Škoda Motorsport pro nadcházející sezónu MS v rallye. Devětadvacetiletý borec absolvoval první soutěž MS před osmi lety, a angažmá u týmu se šípem ve znaku považuje za obrovské vyznamenání. Při prvním setkání všech jezdců stáje mluvil v rozhovoru pro deník Právo o závodech, plánech a lásce k hokeji.

 

Škoda Motorsport

Pro nadcházející ročník MS v rallye jste podepsal kontrakt s týmem Škoda Motorsport, který vám garantuje jako druhému jezdci osm závodů. Co pro vás místo v mladoboleslavském továrním týmu znamená?
Vím, že to zní jako fráze, ale angažmá u Škody mě naplnilo štěstím. Ti, kteří jsou mi nejbližší, to dobře vědí. Je to ocenění mojí dosavadní práce. Vyvrcholení úsilí, s nímž jsem ke všemu přistupoval. A odměna za vše, co jsem dosud rallye obětoval.

Jaký bude váš program?
První soutěží, kterou absolvuji, bude v únoru Švédsko. To je jisté. Stejně tak jako osm závodů, jež už mi vedení stáje definitivně potvrdilo. Ale přesný program ještě neznám. Teprve se bude dolaďovat. Ale není vyloučeno, že pokud budu dosahovat dobrých výsledků, počet závodů bude větší.

S jakými výsledky byste byl spokojen?
Fabia má určitě vysoký potenciál, což v minulé sezóně několikrát dokázala. Když budeme tvrdě pracovat a odvádět maximum ve prospěch týmu tak nemáme důvod se nadcházející sezóny obávat. Věřím, že naplníme očekávání.

Je Škoda schopna bojovat o místa na stupních vítězů?
V konkurenci týmů jako je Citroen, Peugeot či Ford to bude nesmírně těžké. Ale ano, jsem přesvědčený, že na to máme. Můžeme dojíždět mezi nejlepšími třemi. Pokud tomu tak bude, budu nesmírně šťastný.

Sledoval jste výkony českého týmu při soutěžích MS v poslední sezóně?
Samozřejmě a dobře vím, že se Fabia krok za krokem zlepšovala. Jani Paasonen dosáhl ve Finsku skvělého výsledku šestým místem, Armin Schwarz vyhrál rychlostní zkoušku v Německu.

Jak moc znáte Českou republiku?
Byl jsem u vás před třemi lety, ale neměl jsem příležitost, abych navštívil nějaké speciální místa. Slyšel jsem od přátel, že je zejména v Praze mnoho krásných míst. Za návštěvu by stála určitě i některá další. Nyní, když jsem v týmu Škoda, budu v Česku určitě častěji a zajisté si najdu čas, abych některá navštívil.

Takže o Česku mnoho nevíte?
Samozřejmě znám vaše výborné pivo. I když spíše jen z doslechu. A také vím, že máte krásná děvčata. Tuhle skutečnost si pamatuji moc dobře z mojí návštěvy, to nešlo přehlédnout. A protože mám rád hokej, tak samozřejmě znám mnoho českých hráčů, kteří ve Finsku hráli. Pocházím z Oulu, takže fandím tamnímu Kärpätu, jehož výsledky pravidelně sleduji. Pokud mám čas, tak chodím na jeho zápasy. V klubu navíc pracuje moje přítelkyně.

Které české hokejisty si pamatujete?
Momentálně působí v Oulu Petr Tenkrát, má skvělou rychlost. Před časem jsem často bydlel mimo své rodiště, a tak jsem chodil na zápasy Jyväskylä. Vzpomínám si na Bednáře a Tona, ale i další jako byli Šimíček nebo Vůjtek.

Hrajete někdy hokej?
Ne. Raději se věnuji squashi, běhání nebo cyklistice, případně si zajdu do posilovny. Hodně rád mám také jízdu na sněžných skútrech.

Radek Malina, Právo

Zrušit