McRae v čele Rallye Dakar, Češi ve druhé desítce

GRANADA

Skotský jezdec Colin McRae se probojoval po třetí etapě Rallye Dakar do čela průběžného pořadí kategorie automobilů. Bývalý mistr světa v rallye díky nejrychlejšímu času na měřeném desetikilometrovém úseku etapy ze španělské Granady do marockého Rabatu vystřídal ve vedení Američana Gordona, vede ale jen o jednu sekundu.

Karel Loprais s kamiónem Tatra na trati prologu Rallye Dakar.

McRae, jedoucí se švédskou navigátorkou Tinou Thörnerovou, dnes navázal na dvě etapová vítězství z minulého ročníku. Pozici lídra závodu však v pondělí zažije poprvé.

Mezi kamióny zatím nenašel přemožitele Nizozemec Hans Bekx s vozem DAF, který vyhrál stejně jako v pátek. Na druhého Rusa Firdause Kabirova má náskok devíti sekund.

Nejlépe z českých posádek je na tom Tomáš Tomeček, kterému patří desátá pozice. Šestinásobný vítěz Dakaru Karel Loprais je s další tatrou čtrnáctý se ztrátou 2:32 minuty na Bekxe.

Kaštan nachlazený, ale spokojený

Na motocyklu byl stejně jako na Silvestra v Barceloně nejrychlejší Francouz David Frétigné s yamahou. V celkové klasifikaci tak nepatrně zvýšil svůj náskok na 11 sekund, které na něj ztrácí jeho krajan Cyril Després.

Ivo Kaštan obsadil na měřeném úseku 47. místo, když za Frétigném zaostal o necelou minutu. Vinou šestiminutové penalizace z prologu však v průběžném pořadí figuruje až na 191. pozici. Celkem ztrácí český motocyklista se strojem KTM na vedoucího Francouze více než 13 minut.

Kaštan dostal v pátek trest za to, že po dojezdu odevzdal svůj stroj do uzavřené zóny minutu po limitu. Zdržel se totiž opravou motocyklu po menším pádu. "Ta ztráta nic neznamená, nijak mě to nemrzí. Dneska se mi jelo výborně, trať byla rychlá a projevilo se, že jiné stroje jsou výkonnější. Ale jsem spokojen," řekl Kaštan, kterého trápí jen lehké nachlazení.

Účastníky Dakaru v pondělí čeká 666 kilometrů dlouhá pouť do Agadíru, z níž 123 kilometrů tvoří rychlostní zkouška.