Rubriky:

Rallye

Švédskou rallye rozjel nejlépe Grönholm, Kresta dvanáctý

11. února 2005 12:53 - PRAHA

Především těsný duel Fina Markuse Grönholma a Pettera Solberga z Norska nabídla páteční úvodní etapa Švédské rallye. Finský pilot továrního týmu Peugeot se po sedmi rychlostních zkouškách prvního dne usadil v čele soutěže, Roman Kresta s fordem je zatím dvanáctý. Z jezdců Škody si v domácím prostředí vede nejlépe Mattias Ekström.

 

Citroën

Do druhého podniku mistrovství světa vstoupil nejlépe Solberg, po třetí erzetě se ale před mistra světa z roku 2003 prodral Grönholm a v pořadí prvního dne nakonec uhájil před norským jezdcem náskok dvě desetiny sekundy.

"Vedení je skvělé, ale musím přiznat, že jsme pro první etapu netrefili zcela správné nastavení. Navíc odpolední erzety nebyly v příliš dobrém stavu a museli jsme jet hodně opatrně kvůli pneumatikám s hřeby. Škoda, že není víc sněhu," hodnotil úvodní etapu Grönholm.

Skandinávský souboj sleduje ze třetího místa s desetisekundovou ztrátou pilot Citroënu a obhájce loňského vítězství Francouz Sébastien Loeb. Ital Gian-Luigi Galli s mitsubishi je průběžně čtvrtý a první pětici uzavírá Loebův týmový kolega Francois Duval z Belgie.

Kresta si užívá, ale nechce udělat chybu

Bývalý jezdec týmu Škoda, Fin Toni Gardemeister je při svém druhém startu ve stáji Ford zatím na sedmé pozici. Roman Kresta je dvanáctý, hned za Henningem Solbergem, který dostal v barvách Fordu přednost před českým jezdcem v boji o body do šampionátu značek.

"Byl to pro mě dobrý den, vážně si tu soutěž užívám. Ráno jsem jel opatrněji, ale věřil jsem si stále víc, takže odpoledne jsem se rozhodl zrychlit," uvedl Kresta.

Ve třetí erzetě trefil kámen a poškodil levou přední pneumatiku, v následujícím úseku měl podobný problém s pravým kolem, ale časové ztráty byly zanedbatelné. "Zítra chci jet rychleji, ale jen o stupeň, protože bych nerad udělal chybu," řekl osmadvacetiletý závodník.

Kopecký musel odstoupit, bude pokračovat

Ze zástupců týmu Škoda Motorsport zatím nejlépe jede vítěz okruhového seriálu DTM Mattias Ekström ze Švédska. Patří mu deváté místo, na desáté příčce figuruje Fin Janne Tuohino. Jeho krajan Jani Paasonen je zatím dvanáctý.

Před čtvrtou erzetou odstoupil z první etapy Jan Kopecký, který na svém voze Mitsubishi Lancer upraveném pro skupinu N poškodil pravý zadní tlumič. V sobotu však chce pokračovat. Úřadujícímu českému mistrovi předtím patřila průběžná 38. příčka.

Švédská rallye - po 1. etapě
600,7 km z toho 106,48 km v sedmi RZ
1. Grönholm (Fin./Peugeot) 58:20,8 min.
2. P. Solberg (Nor./Subaru) + 0,2
3. Loeb (Fr./Citroën) + 10,2
4. Galli (It./Mitsubishi) + 18,9
5. Duval (Belg./Citroën) + 28,0
6. Märtin (Est./Peugeot) + 36,9
7. Gardemeister (Fin./Ford) + 57,4
8. Rovanperä (Fin./Mitsubishi) + 58,3
9. Ekström (Švéd./Škoda) + 1:03,8
10. Tuohino (Fin./Škoda) + 1:07,1
...
12. Kresta (ČR/Ford) + 1:09,2
14. Paasonen (Fin./Škoda) + 1:46,8

Sport.cz

Zrušit