Rubriky:

Rallye

Vedení Barum rallye už nechce další tragédii, pořadatele proto důkladně školí

20. srpna 2013 14:56 - Praha

Se zvýšeným důrazem na bezpečnost se příští týden ve Zlíně odjede populární Barum rallye, závod seriálu mistrovství Evropy a mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Barumka byla v loňském roce jednou ze tří domácích rallye, které tragicky poznamenala smrt diváka nebo závodníka. Zlínští pořadatelé jsou připraveni udělat vše proto, aby se podobná tragédie letos nestala.

 

skoda-auto.com

Po sérii nehod se musí všechny české rallye řídit novými pokyny Autoklubu České republiky, ve Zlíně to bude stejné. "A to i přesto, že podle poznatků, které máme, za nehodami nebyly systémové chyby, ale spíše pochybení jednotlivců. Proto se zaměřujeme na důkladnější školení činovníků, které jsme přepracovali a vylepšili," uvedl ředitel rallye Miloslav Regner na úterní tiskové konferenci v Praze.

Obeslali domácnosti kolem trati

Důkladně budou ale označeny i zakázaná místa a místa určená pro diváky. Na tratích poté budou zpomalovací retardéry. "Obeslali jsme například všechny domácnosti kolem trati materiály, kde jim vysvětlujeme, kdy bude trať zavřená a sdělujeme bezpečnostní pokyny. Jednáme i s občany, kteří mají zahrádky kolem trati o tom, zda je to tam bezpečné. Chceme, aby byla dobrá informovanost, aby si lidi uvědomili, že rallyesport může být nebezpečný," podotkl Regner. Na bezpečnost bude nově dohlížet i posádka vrtulníku, která bude erzety kontrolovat po projetí předjezdců.

Formát rallye je tradiční, startuje se v pátek městskou rychlostní zkouškou a pak se bude závodit o víkendu. Celkem je připraveno patnáct měřených testů na osmi různých úsecích. "V okolí tratě máme ze všech stran chráněné lokality, do kterých nezasahujeme. Máme tak celkově k dispozici asi o pět rychlostních zkoušek více, než které potřebujeme jet. A každý rok je různě kombinujeme," vysvětlil Regner. I tentokrát museli zástupci rallye jednat s řadou obcí, zda u nich může závod vést. "Vždy je to dvoustranné jednání. Některé obce mají zájem, abychom u nich jeli a některé ne. Konkretizovat to ale nechceme," řekl.

Do 43. ročníku soutěže je vedle tradiční domácí špičky v čele s Janem Kopeckým, Václavem Pechem nebo Romanem Krestou letos přihlášen i místní Pavel Valoušek, jenž v letošním MMČR pravidelně nestartuje. Z čela evropského seriálu nechybí Francouz Bryan Buffier, který bojuje s Kopeckým o kontinentální titul. Tovární tým Škoda Motorsport nasadí i Fina Esapekku Lappiho. Celkem je přihlášeno 102 posádek.

Součástí akce budou závody historických vozů, ale i exhibiční představení dalších veteránů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye