Rubriky:

Rallye

Logistika ve světových rallye je velké čarování

18. března 2005 15:57 - LEÓN

Sladit činnost více než padesáti lidí na rallye a hlavně před ní, to je kumšt. Na starosti to mají v týmech manažeři pro logistiku a ti jsou velice cenění. V mladoboleslavském Škoda Motorsport Teamu dělá tuto práci ostřílený Katalánec Joan Sureda, který léta pracoval například pro tým Seatu, jenž patří rovněž do koncernu VW.

 

Škoda Motorsport

"Tahle práce mne ohromně baví a jsem rád, že ji mohu dělat. Je náročná na čas a schopnost kombinovat. Musím také myslet dopředu, nejen na nejbližší rallye, ale i další a podle toho posílat dopředu materiál. Mám spočítáno, že skoro polovinu roku strávím v letadlech a na cestách. Trvalé bydliště mám sice v malém městečku kousek od Barcelony, ale doma jsem všude, kde se závodí, a také v Mladé Boleslavi," říká sympatický Španěl.

Před Mexickou rallye musel Sureda řešit spoustu problémů. Dlouho dopředu putovaly přes Atlantik kontejnery asi s třiceti tunami materiálu.

"Letadlem se přepravují jen auta a asi dva a půl tuny toho nejnutnějšího. My jsme museli čekat do poslední chvíle kvůli homologaci Fabie WRC 05, která dopadla dobře a stihli jsme to. Když odlétala první skupina mechaniků, zůstala v Praze na letišti, protože se nelétalo. Musel jsem operativně hledat náhradní řešení. Když jsem je dostal do Paříže, nelétalo se zase z Paříže, ale dorazili nakonec včas, aby vše připravili. V Paříži s nimi čekali na odlet i jezdci Duval, Loeb a celý tým Michelinu," vypráví už s úsměvem.

Do Mexika cestovalo 44 členů týmu. "To je do zámoří minimum. Po Evropě jezdí až 58 lidí. Počet mechaniků a techniků, kteří mohou pracovat na autě, je přísně určen a sledován zvláštními komisaři FIA. V zámoří si musíme pronajímat i catering, který máme v Evropě vlastní. V týmu jsou lidé ze sedmi zemí, takže úřední řečí je angličtina. Musím sladit jejich pohyb hlavně před soutěží, jakmile se odstartuje, práce mi v podstatě končí, protože všechno běží podle zaběhnutých praktik," dodal.

Společná přeprava

"Týmy se domluvily, že budou pro přepravu využívat jednu společnost a budou materiál přepravovat lodí i letecky společně. I tohle je třeba pečlivě sladit s ostatními týmy. Pro všechny to je úspora, ale někdo kolikrát třeba něco nestíhá včas a situaci je třeba řešit. Vyplouvá se z Hamburku a letadla s auty, do jednoho se jich vejde deset, startují z Frankfurtu nad Mohanem nebo Lucemburku," nechal nahlédnout do zákulisí svojí práce.

O penězích se nemluví, ale jedná se o mnohamiliónové částky. Zámořská rallye je o třicet procent dražší než evropské. Chyba logistika by tým přišla na obrovskou sumu, ale o Suredovi i v ostatních týmech říkají, že je jeden z nejlepších. Škodováci letos zabodovali i v propagaci. Jako jediní měli vše připravené už v Monte Carlu, což ostatní ocenili jejich vyhlášením jako nejlepšího PR týmu roku 2005.

Karel Felt, Právo

Zrušit