Novozélandskou rallye vyhrál Loeb, Schwarz desátý

AUCKLAND

Úřadující mistr světa Francouz Sébastien Loeb s vozem Citroën Xsara WRC vyhrál Rallye Nový Zéland. Na druhém místě s odstupem padesáti vteřin skončil Fin Marcus Grönholm s peugeotem. Petter Solberg ze Subaru dojel třetí a udržel si vedení v průběžném pořadí této sezóny.

Do cíle dorazila ze škodovek jen ta Armina Schwarze, a to na nebodovaném místě. Schwarz ztratil na Loeba více než deset minut a dojel jedenáctý. Fin Janne Tuohino odstoupil po první dnešní rychlostní zkoušce kvůli poruše turba.

Schwarz se dodatečně posunul na desáté místo. Do první desítky pomohlo Schwarzovi až odstoupení Harriho Rovanperäho z devátého místa. Fin sice dokončil všechny rychlostní zkoušky, ale pneumatiky při nich zlikvidoval natolik, že se pak místo cesty do cíle v Aucklandu rozhodl auto raději šetřit.

Dvojnásobný světový šampion Grönholm dnes dominoval ve třech ze čtyř měřených úseků, přesto téměř minutovou ztrátu na Loeba snížil jen minimálně. Francouz vyhrál po lednovém Monte Carlu druhou rallye v sezoně a v průběžné klasifikaci šampionátu se posunul na druhé místo za Solberga, který má jen o bod víc. V pořadí značek vede stále Peugeot, Citroën se však i díky zisku čtvrtého jezdce novozélandské rallye Belgičana Francoise Duvala vyšvihl z páté až na druhou pozici. Příští soutěž mistrovství světa se pojede od 29. dubna do 1. května na Sardinii.

Výsledky
Konečné pořadí: 1. Loeb (Fr./Citroën) 3:34:51,6 hod., 2. Grönholm (Fin./Peugeot) -49,8, 3. P. Solberg (Nor./Subaru) -1:08,7, 4. Duval (Belg./Citroën) -2:06,3, 5. Märtin (Est./Peugeot) -3:09,1, 6. Gardemeister (Fin./Ford) -3:16,3, 7. Atkinson (Austr./Subaru) -4:37,2, 8. Galli (It./Mitsubishi) -6:50,5, 9. Stohl (Rak./Citroën) -8:15,5, 10. Schwarz (Něm./Škoda) -10:18,0.
Průběžné pořadí MS (po čtyřech soutěžích): 1. P. Solberg 26 bodů, 2. Loeb 25, 3. Märtin 23, 4. Grönholm a Gardemeister oba 20, 6. Rovanperä 11, ...13. Kresta (ČR/Ford) 2.
Pohár konstruktérů: 1. Peugeot 43, 2. Citroën 31, 3. Subaru 28, 4. Ford 26, 5. Mitsubishi 24, 6. Škoda 4.