Kresta zopakoval na Kypru šesté místo ze Sardinie

LIMASSOL

Pilot továrního týmu Ford Roman Kresta zopakoval při Kyperské ralyle svůj dosavadní nejlepší výsledek v mistrovství světa. Na rozbitých cestách středomořského ostrova skončil stejně jako před dvěma týdny na Sardinii šestý. Třetí vítězství v řadě si připsal suverénním způsobem jezdec týmu Citroën Sébastien Loeb, který měl v cíli náskok víc než čtyři minuty.

Krestovi se podařilo dokončit zřejmě nejnáročnější soutěž v celém seriálu, spolu s týmovým kolegou Tonim Gardemeisterem, jenž dojel pátý, se navíc zasloužil o rekord Fordu, který bodoval už v padesátém podniku MS v řadě.

Vynikající výkon předváděl během celého víkendu Rakušan Manfred Stohl, který za volantem Citroënu Xsara WRC soukromé stáje udržel stříbrnou příčku. S půlminutovou ztrátou dojel třetí Estonec Markko Märtin s peugeotem, jenž o bronzový stupínek svedl ohromný boj s Henningem Solbergem. Märtin nakonec porazil Nora za volantem fordu o šest sekund.

Mimo bodované příčky skončil jezdec Škody Janne Tuohino, který dojel devátý. Mladoboleslavský tým nicméně vybojoval tři body do Poháru konstruktérů, v němž je však beznadějně poslední.

Loeb vedl šestý díl šampionátu během celého víkendu a od pátku průběžně navyšoval svůj velký náskok. V úvodní etapě navíc přišel o nejtěsnější konkurenci v boji o průběžné vedení šampionátu, když technické problémy vyřadily ze soutěže jak Pettera Solberga se subaru, tak Markuse Grönholma s peugeotem.

Loeb vyhrál čtyři ze šesti letošních soutěží v seriálu a vede pořadí s 45 body. Druhý zůstal s 34 body Solberg, na nějž se dotáhl Märtin. Čtvrtá příčka patří Gardemeisterovi s 28 body, Kresta je s osmi body devátý.

Kyperská rallye 1. Loeb (Fr./Citroën) 5:02:29,4 hod. 2. Stohl (Rak./Citroën) + 4:09,5 3. Märtin (Est./Peugeot) + 4:41,9 4. H. Solberg (Nor./Ford) + 5:15,7 5. Gardemeister (Fin./Ford) + 7:37,3 6. Kresta (ČR/Ford) + 10:17,4 7. Rovanperä (Fin./Mitsubishi) + 12:18,7 8. Carlsson (Švéd./Peugeot) + 16:03,2 9. Tuohino (Fin./Škoda) + 16:46,3 10. Atkinson (Austr./Subaru) + 27:01,5 ... 13. Schwarz (Něm./Škoda) + 34:33,2 Průběžné pořadí (po 6 ze 16 soutěží)1. Loeb 45 bodů 2. P. Solberg (Nor./Subaru)34 3. Märtin 34 4. Gardemeister 28 5. Grönholm (Fin./Peugeot) 26 ... 9. Kresta 8 Pohár konstruktérů 1. Peugeot 62 2. Citroën 53 3. Ford 44 4. Subaru 38 5. Mitsubishi 29 6. Škoda 8