Rubriky:

Rallye

VIDEO: Zrod nové dakarské koalice. Loprais spojil síly s Buggyrou

8. dubna 2014 08:08 - Praha
(Aktualizováno: 8. dubna 2014 17:24)

Otřást suverenitou jezdců týmu Kamaz, či Nizozemce de Rooye. To je smělý plán čerstvě vzniklého spojenectví tří dlouhodobě nejúspěšnějších českých jezdců na Rallye Dakar Aleše Lopraise, Martina Kolomého a Jaroslava Valtra. Nový tým nese název Loprais Buggyra Dakar Forces.

Zatím nejvýraznější snaha o propojení několika českých týmů na Dakaru proběhla už před dvěma lety, projekt Martina Macíka, Marka Spáčila, Martina Kolomého a Tomáše Vrátného ale přežil jen jeden ročník slavné soutěže. Možná i proto označují Loprais s roudnickou Buggyrou aktuální spojenectví jako sňatek z rozumu.

Cíl je ale jasný. S pomocí vývojové a technologické kapacity Buggyry, která se po úspěších v evropském šampionátu tahačů začala úspěšně prosazovat i na Dakaru, a tradičního Lopraisova týmu nahlodat nadvládu továrního týmu Kamaz a dalších elitních soupeřů v čele s De Rooyem, který momentálně jezdí s kamiónem Iveco.

„Na všem podstatném jsme dohodnuti, řešíme jen technické detaily, například výrobní kapacity," uvedl manažer Buggyry Jan Kalivoda s tím, že oba týmy si zachovají vlastní identitu a dodrží veškeré závazky vůči dosavadním partnerům.

Půjde rivalita stranou?

S ohledem na perné soupeření na nedávných ročnících Dakaru je možná spolupráce v rámci koalice jen těžko představitelná, závodníci ale mají jasno. „Všichni víme, že pokud chceme konkurovat značkám jako Kamaz a Iveco, musíme se vydat v ruských stopách, tedy dokázat vyhodnotit stav věcí a určit priority. Nebránil bych se použití termínu týmová strategie," poznamenal Martin Kolomý.

„Tým je sice složen z jezdců, kteří chtějí vyhrávat, stejně tak ale máme jasno v tom, že v jistých částech závodů může ustoupit individuální ambice zájmu týmů. Rusové to předvádí na každém ročníku soutěže. K celkovému úspěchu je nutno dát dohromady silný tým se třemi vyrovnanými jezdci. Parťák, který jede dvě hodiny za vámi, v kritickém momentu nepomůže," doplnil Jaroslav Valtr, který se po letošním ročníku Dakaru rozloučil s liazem v barvách týmu KM Racing a přesedlal na tatru.

„Jsme dohodnuti na testování s cílem unifikace vybraných komponentů, posádky prodělají i společnou fyzickou přípravu," uvedl Loprais, který ještě před zveřejněním informace o uzavřeném spojenectví stihl otestovat motor Gyrtech z dílny Buggyry. „Musím říct, že silnější zátah motoru jsem ještě nezažil. Překvapil mě hlavně enormní kroutící moment v nízkých otáčkách," hlásil spokojeně.

pn, Sport.cz

Nabourá tým Loprais Buggyra Dakar Forces suverenitu ruského Kamazu?

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye