Rubriky:

Rallye

Grönholm vyhrál ve Finsku, Loebova série skončila

7. srpna 2005 13:56 - JYVÄSKYLÄ

Marcus Grönholm při Finské rallye potvrdil, že tradiční soutěž severským pilotům sedí a dokázal obhájit loňské vítězství. Pilot Peugeotu skvělou jízdou v průběhu všech tří etap udržel za zády lídra průběžného pořadí MS Sébastiena Loeba s citroënem, který ve Finsku útočil na sedmé vítězství v řadě.

Grönholm nakonec dokončil desátý podnik světového šampionátu s více než minutovým náskokem na Francouze. Třetí místo si pohlídal další jezdec Peugeotu Markko Martin z Estonska, který na Loeba ztratil necelou půlminutu.

"Jsem opravdu hrdý na sebe i celý tým. Čekal jsem na vítězství celý rok, a o to mám z obhajoby větší radost. Během soutěže jsme neměli vážnější problém, potrápila nás jen Timova záda, kdy mě kvůli křečím nemohl několik minut navigovat," prohlásil dvojnásobný mistr světa Grönholm.

Loeba v závěru sobotní etapy přibrzdil defekt, v závěru soutěže jel hlavně na jistotu a s druhým místem byl spokojený. "Druhá příčka ve Finsku je pro neseverského jezdce úspěchem. Je to dobrý výsledek pro mě i tým v Poháru konstruktérů. Našel jsem dobré nastavení a získal hodně jistoty na zdejších tratích," komentoval své vystoupení francouzský jezdec.

Loeb zůstává i nadále v čele pořadí světového šampionátu s náskokem 28 bodů na Grönholma. Ke změně ale došlo v Poháru konstruktérů, do jehož čela se prodral tým Peugeot, druhý Citroën ale ztrácí jediný bod.

Škoda opět bez bodů

Na čtvrtém místě dojel Nor Petter Solberg se subaru, ovšem jen s náskokem necelých šesti sekund před jezdcem Fordu Mikkou Hirvonenem z Finska, jenž bojoval o body do hodnocení značek místo Romana Kresty. Šesté místo bral další jezdec Fordu Toni Gardemeister z Finska, sedmý skončil jeho krajan Harri Rovanperä s mitsubishi a bodovanou osmičku uzavřel pilot Citroënu Belgičan Francois Duval.

Ze tří nasazených pilotů Škody dojeli do cíle dva, Fin Janne Tuohino na desátém a Němec Armin Schwarz na jedenáctém místě. Další Fin Jani Paasonen, jenž dokázal loni vybojovat v okolí Jyväskylä šesté místo, skončil už v první etapě poté, co při páté erzetě poškodil zavěšení kol. Mladoboleslavská stáj tak vyšla bodově opět naprázdno.

Krestu s třetím fordem trápily v průběhu rallye technické potíže a český pilot tak dokončil soutěž až ve třetí desítce. "Z poslední etapy mám dobrý pocit, finské cesty jsem si vskutku oblíbil. Jel jsem zde poprvé a nečekal jsem žádný velký výsledek. Byla to především dobrá škola," uvedl bezprostředně po skončení soutěže Kresta.

Z dvojice českých zástupců v juniorském šampionátu dovedl do cíle své Suzuki Ignis jen Martin Prokop na šestém místě, v absolutním pořadí pak na 35. příčce. Pavel Valoušek odstoupil v devatenácté rychlostní zkoušce kvůli technickým problémům. Třídu JWRC vyhrál Španěl Daniel Sordo s citroënem C2.

Finská rallye - konečné pořadí
1. Grönholm (Fin./Peugeot) 2:54:11,0 hod.
2. Loeb (Fr./Citroën) + 1:06,7
3. Märtin (Est./Peugeot) + 1:35,6
4. P. Solberg (Nor./Subaru) + 2:08,0
5. Hirvonen (Fin./Ford) + 2:13,6
6. Gardemeister (Fin./Ford) + 3:32,4
7. Rovanperä (Fin./Mitsubishi) + 4:27,9
8. Duval (Belg./Citroën) + 5:10,4
9. H. Solberg (Nor./Ford) + 5:45,8
10. Tuohino (Fin./Škoda) + 6:42,3
11. Schwarz (Něm./Škoda) + 10:17,5
...
24. Kresta (ČR/Ford) + 38:08,6
Průběžné pořadí MS (po 10 ze 16 závodů)
1. Loeb 83 bodů
2. Grönholm 55
3. P. Solberg 53
4. Märtin 48
5. Gardemeister 47
6. Rovanperä 22
7. Stohl (Rak./Citroën) 12
8. Sainz (Šp./Citroën) 11
9. Kresta 10
10. H. Solberg 9
Pohár konstruktérů
1. Peugeot 106
2. Citroën 105
3. Ford 69
4. Subaru 59
5. Mitsubishi 43
6. Škoda 8

pn, Sport.cz

Zrušit