Loprais se v Rallye Dakar vyšvihl na druhé místo. Etapu však poznamenala tragédie!

Chilecito

Aleš Loprais s kamiónem MAN dojel v třetí etapě Rallye Dakar čtvrtý a v celkovém pořadí se posunul na druhé místo. Na Rusa Ajrata Mardějeva s kamazem ztrácí necelých osm minut. Etapu však poznamenala tragická událost, zahynul polský motocyklový jezdec Michal Hernik. Nováček v soutěži byl nalezen mrtev 14 km před cílem rychlostní zkoušky. Organizátoři uvedli, že okolnosti jeho smrti nejsou známy.

Aleš Loprais s vozem MAN na trati Rallye Dakar.

Loprais přeskočil i dosud nejlepšího Čecha Martina Kolomého, který obsadil s tatrou v etapě čtvrté místo. V celkové klasifikaci klesl z třetí na pátou pozici, za Lopraisem však ve vyrovnaném pořadí zaostává jen o 27 sekund.

Start na Dakaru měl jako dárek k narozeninám

Hernik je první obětí letošního závodu. Osudnou se mu stala třetí etapa na argentinské půdě ze San Juanu do Chilecita, v které motocyklisté absolvovali 657 km, z nichž 220 km tvořila rychlostní zkouška. Během ní se organizátorům ztratil Hernikův signál, proto se ho vydali hledat vrtulníkem. Nalezen byl asi 300 metrů od trati, lékař mohl pouze konstatovat smrt polského jezdce.

Hernik měl podle polských médií účast na Rallye Dakar jako dárek ke 40. narozeninám, které by oslavil 30. ledna. V úvodní etapě obsadil 79. místo, po dvou dnech mu patřila 84. příčka.

Hernik je pátou obětí z řad účastníků dakarské rallye od jejího přesunutí z Afriky do Jižní Ameriky. I všechny předchozí byli motocyklisté - Francouz Thierry Pascal (2009), Argentinec Jorge Martínez Boero (2012), Francouz Thomas Bourgin (2013) a Belgičan Eric Pallante (2014). Celkem při slavné soutěži podle agentury SID zahynulo už 66 lidí.

Rakouský motocyklista Matthias Walkner hned při své premiérové účasti na Rallye Dakar vybojoval etapové prvenství. Osmadvacetiletý mistr světa v motokrosu ve třídě MX3 z roku 2012 porazil o 40 sekund čtyřnásobného šampióna soutěže Marca Comu ze Španělska a postaral se o první rakouské vítězství na Dakaru po 15 letech. Třetí dojel Španěl Joan Barreda, který dál vede průběžné pořadí. V něm poskočil Walkner na třetí příčku.

Z český motocyklových jezdců zvládl 220 km dlouhou rychlostní zkoušku na trase ze San Juanu do Chilecita nejlépe David Pabiška, jenž obsadil 37. místo. Celkově je o jednu příčku výš. Pabiška si pojistil pozici nejlepšího českého motocyklisty. Ondřej Klymčiw, jenž figuruje o dvě místa za ním, na něj dnes ztratil přes osm minut.

Mezi automobily si připsal druhé etapové vítězství Argentec Orlando Terranova. V první etapě však dojel druhý a vyhrál ji až dodatečně, když původně nejrychlejší Katařan Násir Attíja dostal penalizaci. Attíja se dočkal vítězství ve druhé etapě a dnes navzdory páté příčce udržel celkové vedení, i když jeho náskok se smrskl na necelé dvě minuty.