Rubriky:

Rallye

Loprais je na Dakaru třetí, Kolomý svou tatru převrátil

8. ledna 2015 20:01 - Antofagasta
(Aktualizováno: 9. ledna 2015 09:15)

Aleš Loprais dojel v páté etapě Rallye Dakar na čtvrtém místě a v průběžném pořadí soutěže kamiónů se posunul na třetí příčku. Český pilot MANu má o osm sekund lepší čas než ruský obhájce prvenství Andrej Karginov, na vedoucího Eduarda Nikolajeva ztrácí Loprais 27 a půl minuty. Dalším českým kamiónům se nevyhnuly problémy - Martin Kolomý svou tatru převrátil a nabral manko téměř 76 minut, Martin Macík mladší po technických problémech neprojel stanovenou trať a nyní čeká na rozhodnutí jury, zda bude moci v rallye pokračovat. Do páteční etapy ale nastoupí.

 

www.loprais.cz

Naopak Aleš Loprais a Tomáš Vrátný pokračují v dobrých výkonech. Loprais obsadil v etapě z mezi chilskými městy Copiapó a Antofagasta, v níž se závodníkům měřil čas na úseku dlouhém 458 kilometrů, čtvrté místo a v průběžném pořadí je třetí.

"Zatím platí, že kromě první etapy, která byla pohodová, tak další byla těžší a náročnější než ta předešlá. Takže jsem zvědavý, co nás čeká dále," uvedl Loprais na svém webu. "Ve čtvrtek to bylo hodně o tom neudělat chybu, neudělat defekt. Na to jsem se hodně koncentroval a vyšlo nám to, i když Kamaz nám hodně naložil. Kluci jeli velkou střelbu," řekl.

Loprais chce zůstat mezi elitou. "Budeme se snažit držet se v top pětce, rozhodovat se bude až po dnu volna. Věřím, že SuperMAN (kamión) to vydrží, protože už dostává dost za uši," dodal Loprais.

Vrátný, který pomáhal převrácenému Kolomému, byl osmý, což je jeho dakarské maximum. V průběžném pořadí už je ostravský pilot jedenáctý a od desátého Kolomého jej dělí 13 minut. "Myslím, že s výsledkem můžeme být spokojení. Doufejme, že bude příslibem do dalších etap," uvedl Vrátný v tiskové zprávě týmu Bonver Dakar projekt. "Jeli jsme tak, jak jsme se domluvili. Měli jsme trochu problémy s tlumiči, ale to měli snad všichni. Drželi jsme setrvalé tempo, které nám o den dříve přineslo deváté místo," doplnil.

Hrozná rána, líčil Kolomý

I díky pomoci Vrátného pokračuje v rallye bez velké ztráty Kolomý, který se po nevydařené předchozí etapě snažil snížit ztrátu na čelo kategorie a zřejmě příliš riskoval. V jednom z řečišť narazil a tatru převrátil.

"Byla to hrozná rána. Chtěli jsme dohnat tu ztrátu a od začátku jsme tahali kupředu. Podařilo se nám předjet pár kamiónů, ale v tak prašné etapě, jako byla ta dnešní, to bylo hodně riskantní, což se nám taky nevyplatilo," uvedl Kolomý, jenž havaroval poté, co se snažil předjet jednoho ze soupeřů.

"Jeli jsme za jedním z renaultů a asi 80 km nám prášil. Když jsme se chystali, že to riskneme se před něj dostat, tak najednou hrozná rána, tatra vylítla do vzduchu a už jsme leželi," řekl Kolomý, který poděkoval za pomoc Vrátnému. "Pak nám ještě chvíli trvalo dát auto do pořádku, takže jsme ztrátu ještě nabrali. Nevadí, stále jsme v závodě a bojujeme dál, nic není ztraceno," dodal Kolomý. Na prvního Eduarda Nikolajeva z Ruska ztrácí téměř dvě hodiny.

Macík podle informací na facebookovém profilu týmu KM racing nejprve prorazil pneumatiku a poté se posádce kamionu Liaz zadřelo ložisko v zadním diferenciálu. Nejmladší pilot v kategorii musel následně vynechat několik průjezdních bodů, protože měl k dispozici náhon pouze na přední nápravu. Nefiguruje proto ve výsledkové listině.

Do páteční etapy by podle posledních informací měla posádka nastoupit, rozhodnutí pořadatelů se dozví až večer v cíli. Podobně na tom byl po čtvrté etapě i vítěz z roku 2012 Gerard de Rooy z Nizozemska, který do cíle nedojel, ale s penalizací nakonec pokračuje dál. Sám Macík ale moc optimistický není. "Osobně to vidím na poslední etapu tohoto Dakaru..." napsal na svůj facebook.

Pabiška si polepšil

Polepšil si motocyklista David Pabiška, jemuž v průběžném pořadí patří 31. místo. V interním souboji opět předčil krajana Ondřeje Klymčiwa a celkově má před ním k dobru 21 minut.

Etapu vyprahlou chilskou pouští Atacama vyhrál čtyřnásobný vítěz Dakaru a obhájce loňského prvenství Marc Coma. Druhý muž průběžného pořadí snížil náskok vedoucího španělského krajana Joana Barredy na deset a půl minuty.

Nejlepšího letošního výsledku dosáhl slovenský jezdec Štefan Svitko, který dojel čtvrtý a celkově se posunul na deváté místo. Naopak v rallye už nepokračuje britský vítěz úvodní etapy Sam Sunderland, který si ve středu vážně poranil rameno.

Také česká motocyklová pětice se ztenčila, po potížích s technikou ve čtvrté etapě odstoupil Zdeněk Gottvald. Noc údajně strávil v poušti, do bivaku ho posléze dopravil vrtulník a nyní se snaží přebukovat letenku domů.

Rovněž v kategorii automobilů má Katařan Násir Attíja v čele náskok deseti a půl minuty. I pátou etapu vyhrála značka Mini, nejrychlejší byl tentokrát Rus Vladimir Vasiljev.

Rallye Dakar - 5. etapa: Copiapó - Antofagasta (697 km celkem/458 rychlostní zkouška):
Motocykly:
1. Coma (Šp./KTM) 4:38:16
2. Barreda (Šp./Honda) -2:16
3. Quintanilla (Chile/KTM) -2:40
32. Pabiška -46:48
39. Klymčiw -52:59
47. Engel -1:08:27
80. Veselý (všichni ČR/KTM) -2:05:20
Průběžné pořadí:
1. Barreda 17:51:05
2. Coma -10:33
3. Goncalves (Portug./Honda) -22:50
31. Pabiška -2:46:06
35. Klymčiw -3:07:02
44. Engel -4:08:44
66. Veselý -6:33:09
Automobily:
1. Vasiljev, Žilcov (Rus./Mini) 4:19:18
2. Al Rajhí, Gottschalk (S. Arábie, Něm./Toyota) -20
3. Gordon, Campbell (USA/Gordini) -1:25
Průběžné pořadí:
1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 16:53:26
2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -10:35
3. Al Rajhí, Gottschalk -20:29
Kamióny:
1. Nikolajev 4:34:55
2. Mardějev (oba Rus./Kamaz) -9:58
3. Vjazovič (Běl./MAZ) -15:46
4. Loprais (ČR/MAN) -16:43
8. Vrátný (ČR/Tatra) -39:32
19. Kolomý (ČR/Tatra) -1:15:49
Průběžné pořadí:
1. Nikolajev 15:16:18
2. Mardějev -8:01
3. Loprais -27:28
10. Kolomý -1:58:09
11. Vrátný -2:11:11
jis, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye