Loeb je znovu mistrem světa, v Japonsku vyhrál Grönholm

OBIHIRO

Francouz Sébastien Loeb obhájil titul mistra světa v automobilových soutěžích. Do cíle Japonské rallye v Obihiru dojel s vozem Citroën na druhém místě, což mu už tři závody před koncem šampionátu stačilo k zajištění celkového prvenství. V Japonsku zvítězil Fin Marcus Grönholm s peugeotem, Roman Kresta skončil s fordem na bodovaném sedmém místě.

Norský pilot Petter Solberg odstoupil z vedoucí pozice poté, co v předposlední rychlostní zkoušce vyjel se svým subaru z trati a poškodil řízení. Stálo ho to druhé místo v průběžném pořadí MS, na kterém ho vystřídal Grönholm. Do cíle dnes nedorazil ani Ital Gian-Luigi Galli, po sobotě čtvrtý.

Jednatřicetiletému Loebovi stačilo v Japonsku dojet na třetím místě, na vítěze nakonec ztratil minutu a 22 sekund. V sezoně vyhrál osm z třinácti závodů MS, Grönholm letos triumfoval podruhé. Třetí za nimi skončil Australan Chris Atkinson, Armin Schwarz dojel se Škodou Fabia na desátém místě.

Před Loebem obhájili jen tři jezdci

Loeb se stal čtvrtým jezdcem v historii, který obhájil titul mistra světa. Naposledy se to podařilo Finovi Tommimu Mäkinenovi v roce 1999, kdy završil sérii čtyř prvenství, před ním dokázali vyhrát dvakrát za sebou ještě jeho krajan Juha Kankkunen (1987) a Ital Massimo Biasion (1989).

Tovární jednička Citroënu a suverén letošní sezony Loeb se mohl z obhajoby triumfu radovat již před čtrnácti dny ve Velké Británii. Po tragické nehodě Markka Märtina, při které zahynul spolujezdec Michael Park, a následném odstoupení Estoncova týmového kolegy Marcuse Grönholma si však Loeb nechal dobrovolně udělit penalizaci a vzdal se tak jistého vítězství.

Dalším závodem MS bude Francouzská rallye, která se na Korsice pojede od 21. do 23. října.