Rubriky:

Rallye

Dakar volá, Macík a Kvapil podstoupili dobrodružné testy v tuniské poušti

21. června 2015 11:29 - Sedlčany

Tradiční přípravný kemp v tuniské poušti má za sebou stáj KM Racing. Tým testoval v okolí oázy Ksar Ghillane, kde jsou podmínky srovnatelné s jihoamerickými pouštními etapami dakarské rallye. Martin Macík mladší s kamiónem Liaz a motocyklista Lukáš Kvapil s dakarským speciálem Yamaha 450 prověřili nejen stroje, ale i fyzickou kondici.

Po návratu z testování v Tunisku už zase Martin Macík mladší prohání svůj kamión v Sedlčanské kotlině. Technici pilně pracují na posledních vylepšeních nové techniky. V létě připravenost týmu prověří plánované závody v Maďarsku, Španělsku a Polsku.

„Na kamiónu jsme testovali tlumiče a brzdy. A najezdili jsme také důležité kilometry v poušti. Příprava byla komplexní, abychom se co nejvíce přiblížili podmínkám na Dakaru. Dokonce i stravování bylo stejné, jaké využíváme při závodě, speciální outdoorové jídlo od české firmy Adventure Menu," líčí Martin Macík ml. dobrodružnou přípravu.

Jak chutná Sahara

Pro Lukáše Kvapila bylo Tunisko první zkušeností se skutečnými dakarskými podmínkami. „Poprvé jsem poznal, co obnáší jízda v pískách a jak chutná Sahara. Velikou školou pro mě bylo, že jsme se dostali přímo do míst, kde v minulosti vedla etapa původního afrického Dakaru, a trénovali na konkrétní rychlostní zkoušce. Měl jsem možnost vyzkoušet si tvrdé pisty, písečné duny nebo navigaci," popisuje první africké dojmy závodník připravující se v Dukle Praha.

Spokojený je také Martin Macík starší, šéf týmu KM Racing. „Výborná příležitost pro Martina a Lukáše, kteří si skvěle zajezdili v dunách. Odzkoušela se technika, která se nám osvědčila. Co víc si přát? Byli s námi i klienti z Česka i Maďarska, kteří poznali podmínky, jaké panují na Rallye Dakar. Vozili se v okolí oázy na čtyřkolkách, vyzkoušeli si i další naše vozidla, svezli se v kamiónu a tradičně vyprošťovali uvízlé auto v písku," připomíná další dění v pouštním kempu týmový boss.

Z Peru přes Bolívii do Argentiny

Příští ročník slavné Rallye Dakar odstartuje 3. ledna v peruánské metropoli Limě, aby o 13 dnů později našel cíl v argentinském Rosariu. I v roce 2016 lze očekávat etapová města jako Nazca, Pisco nebo Arequipa. Odtud zamíří dakarská soutěž do Bolívie, která je velkou neznámou. Den volna si účastníci odbydou už v argentinské Saltě. Následovat bude šestice etap v Argentině - nejprve podandská oblast v okolí San Miguel de Tucumán, Chilecita, San Rafaelu a San Juanu, pak už se trať stočí do dlouhého přejezdu směr Rosario.

„Bude to zajímavý ročník," těší se Martin Macík mladší. „Hlavní je, že i v tomto ročníku uvidíme poušť, ta peruánská je moc hezká a známe ji. V roce 2013 jsme tudy projížděli, když jsem startoval v posádce Vlasty Vildmana. Kdo ví, možná se o vítězích bude rozhodovat právě tady, i když by na to bylo asi ještě brzy. Argentinské etapy totiž bývají ukrutně rychlé a s malými časovými rozestupy."

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye