Rubriky:

Rallye

Anglie truchlí po odchodu svého mistra světa v rallye

28. listopadu 2005 12:23 - PRAHA/LONDÝN

Závěr minulého týdne zahalil britský sport do černého. Ostrovní království nejprve zasáhla zpráva o úmrtí bývalé fotbalové ikony George Besta a v sobotu přišla další rána: ve věku pouhých 34 let skonal mistr světa v rallye z roku 2001 Richard Burns, jenž podlehl zhoubnému nádoru na mozku.

 

PRÁVO

Lékaři diagnostikovali Burnsovy zdravotní potíže před dvěma lety. Anglický pilot tehdy omdlel za volantem svého porsche při přesunu do dějiště Britské rallye a jen díky bleskurychlému zásahu Markko Märtina, který seděl ve voze, nedošlo již tehdy k tragédii. Burns tak přišel o možnost bojovat v závěrečném podniku sezóny o mistrovský titul.

Jen o pár dnů později lékaři přinesli zdrcující zprávu: vyšetření odhalila na Burnsově mozku nádor. Jediný anglický jezdec, který dokázal vyhrát seriál mistrovství světa, tak narychlo opustil svět automobilových soutěží a podrobil se léčbě. "Musím akceptovat názor lékařů. Jsem zklamaný, ale vidím to pozitivně a soustředím všechny své síly, abych se co nejdříve v plné kondici vrátil," reagoval tehdy Burns.

V následujících měsících absolvoval chemoterapii a posléze i radiologickou kúru. V létě roku 2004 se jeho stav zlepšil natolik, že byl propuštěn z nemocnice. Za půl roku ale začala mít nemoc opět navrch a Burns v dubnu podstoupil operaci, po níž příznaky choroby opět načas ustoupily.

"Zázrak se ale nestal a Richard upadl během minulého týdne do komatu," uvedla Burnsova rodina v tiskovém prohlášení. "Vždy věděl, že má proti sobě hrozného nepřítele. Dokázal se ale až do posledních chvil rvát statečně o život a neztrácet smysl pro humor." Datum posledního rozloučení dosud oznámeno nebylo, projevy soustrasti je možné psát na www.richard-burns.co.uk/memorials.

Památný duel s McRaem

Smrt šampióna zasáhla celý svět, nejvíc pak jeho bývalé kolegy a přátele. "Richard byl výborný kamarád i přesto, že jsme byli soupeři. Dokázal neuvěřitelně bojovat, stačí si vzpomenout na nás duel o titul v roce 2001. Se stejnou zarputilostí bojoval i se svou nemocí. Tentokrát bohužel nevyhrál," citovala BBC slova mistra světa z roku 1995 Colina McRae.

Burns vstoupil do světového šampionátu v rallye v roce 1998 jako partner Fina Tommiho Mäkinena v týmu Mitsubishi a hned slavil vítězství v Safari rallye a Britské rallye. V následujícím roce přesedl do Subaru a po dvou druhým místech dosáhl v roce 2001 na absolutní rallyeový vrchol, když svedl urputný boj s McRaem a nakonec získal titul s náskokem pouhých dvou bodů.

V následující sezóně jej čekalo další stěhování a Burns začal hájit barvy týmu Peugeot, během dvou let ve francouzské stáji už ale nevyhrál žádnou soutěž a v konečném pořadí se musel spokojit s pátým, resp. čtvrtým místem. Jak již bylo řečeno, sezónu 2003 pak kvůli začínajícím potížím nedokončil. Anglický jezdec dohromady odjel 105 soutěží a celkem slavil vítězství v deseti z nich.

pn, Sport.cz

Zrušit