Rubriky:

Rallye

Buenos Aires slavilo, Češi před startem Dakaru vítali příchod Nového roku v horku hned dvakrát

1. ledna 2016 16:13 - Buenos Aires

Už jen pár hodin zbývá do startu dalšího ročníku Rallye Dakar. Poslední přípravy nedovolily týmům příliš bujaré oslavy Nového roku. „Na Silvestra jsme si připíjeli dvakrát. Ve 20 hodin, kdy nastala půlnoc v ČR. A potom znovu, o čtyři hodiny později, když se slavil Nový rok v Buenos Aires. Před tím měl šéf týmu Martin Macík starší proslov, který nabral nečekané grády. A pak už jsme šli všichni poslušně rovnou na kutě," popisuje navigátor František Tomášek z týmu KM Racing. Zato obyvatelé Buenos Aires i nedočkaví fanoušci rallye oslavili Nový rok ve velkém stylu.

V areálu nového moderního výstaviště Technopolis na severozápadním okraji Buenos Aires se posádka závodního kamiónu s číslem 525, ve složení Martin Macík, František Tomášek a Michal Mrkva, sešla s ostatními členy týmu. První skupinka dorazila už o pár dní dříve, aby vyzvedla všechna týmová vozidla z přístavu. Poslední den roku zahájily hlavní část předstartovní fáze závodu administrativní a technické přejímky. Posádka Martina Macíka prošla díky pečlivé přípravě naprosto bez problémů. Tým nadvakrát oslavil Nový rok. A všichni doufají, že šířící se zvěsti o zrušeném prologu nejsou pravdivé.

Buenos Aires přivítalo posádku závodního Liazu horkým počasím. Teplota se zde aktuálně pohybuje kolem 38 °C, ale všichni se rychle aklimatizovali. Tým se přesunul do areálu Technopolis a hned se pustil do práce.

Nejvíce času tradičně zabraly administrativní přejímky, kdy posádka musí postupně doložit několik desítek formálních náležitostí. Praktická část už byla spíše formální. Přesto celý proces trval přes pět hodin. Tým KM Racing vše s přehledem zvládl mezi prvními.

Panuje zdravá nervozita

„Jsme připraveni na start. Auta i posádka jsou v nejlepší kondici. Panuje zdravá nervozita," říká Martin Macík. „Dostali jsme od pořadatelů nové informace, takže už jsme se stihli podívat, co nás letos čeká. Těšíme se hlavně na maratónskou etapu, která je na programu už ve středu 6. ledna. Bude to zajímavé, nebudeme tam mít možnost využít pomoc našich mechaniků. A máme také definitivně potvrzeno, že pár etap pojedeme hodně vysoko, v jednom případě dokonce ve výšce přes 4000 metrů nad mořem," prozrazuje.

Teď na závodníky čeká pódium - slavnostní start. A hned 2. ledna také důležitý prolog. Posádky by na krátké trati, vedoucí z Buenos Aires do Rosaria, měly předvést svou formu a podle jejich výkonů by se následující den mělo rozvrhnout pořadí na startu. „Mezi závodníky se šíří zvěsti, že se letos kvůli bahnu a vodě nepojede prolog. My doufáme, že nejsou pravdivé a prolog bude. Dobré umístění v něm je důležité pro další vývoj závodu. Každopádně už chceme závodit a těšíme se na start," říká Martin Macík.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye