Kolomý ovládl etapu na Dakaru! Prokopa zpomalil defekt

Na skvělý úspěch dosáhl český pilot Martin Kolomý, který vyhrál s kamiónem Tatra třetí etapu Rallye Dakar. Do cíle dojel s náskokem 17 sekund před Nizozemcem Hansem Staceym, který vede celkově. Automobilový jezdec Martin Prokop dojel na 15. místě a v průběžném pořadí klesl na dvanáctou pozici. Znovu vyhrál Francouz Sébastien Loeb a kategorii automobilů vede o více než pět minut.

Martin Kolomý na trati Rallye Dakar.

Kolomý dosáhl na Dakaru na etapový triumf vůbec poprvé. "Je to fantastické! Máme historicky první etapové vítězství pro náš tým Tatra Buggyra Racing. Moc děkuji všem, protože toto je týmová práce. Samozřejmě lituji včerejší penalizace, ale z důvodu špatného počasí jsme měli problémy s příjmem satelitního signálu a jeli jsme na oči. Překročil jsem párkrát rychlost o 0,2 km/h. Teď je důležité soustředit se na další kilometry," uvedl Kolomý v tiskové zprávě.

Osmý je v celkovém pořadí Aleš Loprais, který dojel v etapě desátý a o tři minuty prohrál s devátým Martinem Macíkem. Jaroslav Valtr dojel třináctý, Tomáš Vrátný byl v etapě pětadvacátý a 44. Robert Randýsek.

Prokop měl již před startem měřeného úseku problém s diferenciálem své toyoty, který dokázal i s pomocí týmových mechaniků vyřešit. Stejně jako v pondělní etapě se držel v elitní desítce, zhruba 50 kilometrů před cílem měl ale defekt a zaostal za Loebem o devět minut.

Motocyklistům vládne Slovák

Nejrychlejším motocyklistou byl Španěl Joan Barreda, po jeho minutové penalizaci se však vítězem etapy stal Argentinec Kevin Benavides a do čela průběžného pořadí se dostal Slovák Štefan Svitko. Ondřej Klymčiw zajel v etapě 21. čas se ztrátou čtyř minut a 22 sekund, celkově mu patří třiadvacátá pozice.

"Dnešní etapa byla super, jelo se mi výborně. Oproti včerejšku už byly kopce, jelo se nahoru dolů, v podobném terénu jsem několik měsíců trénoval v řeckých horách. První půlka etapy byla jednoduchá, ale trochu mi tam chyběl výkon motorky. Druhá půlka byla technická, tu jsem si parádně užíval," řekl Klymčiw.

Vadilo mu jen to, že se žádná z etap dosud nejela v plné délce. Rychlostní zkouška pro motocykly a auta dnes byla kvůli špatnému počasí zkrácena na 190 kilometrů, kamiony jely pouze 142 km. "Už se strašně těším na zítřejší maratonskou etapu. Potřebuju, aby se jelo aspoň 400 kilometrů, to mi sedí, na to mám natrénováno. Zítra se dostaneme už do opravdu vysokých hor, budeme ve výšce přes čtyři tisíce metrů, to bude jízda," těšil se český závodník.

Motocyklista David Pabiška byl dnes 42., Milan Engel 47., Jan Veselý 66. a Rudolf Lhotský 75. Mezi auty figuruje Miroslav Zapletal v průběžných výsledcích etapy na 37. místě, Tomáš Ouředníček 49., Peter Jerie 53., Josef Macháček 73. a Dušan Randýsek 90.