Kolomý dojel sedmý, Prokop převrátil vůz. Peterhansel slaví na Dakaru 33. etapový triumf v autě

San Salvador de Jujuy

Pořádně krušnou chvilku prožil na Rallye Dakar automobilový závodník Martin Prokop. Ve čtvrté etapě převrátil svůj vůz přes střechu, ale i se spolujezdcem Janem Tománkem vyvázli podle oficiálního profilu na facebooku bez újmy. O nejlepší český výsledek se ve středu postaral sedmým místem pilot kamiónu Martin Kolomý, který ovládl úterní etapu. Prvního letošního prvenství v kategorii automobilů se dočkal matador slavné soutěže Stéphane Peterhansel z Francie. Jedenáctinásobný celkový vítěz vybojoval už 33. dílčí úspěch za volantem a vyrovnal počet triumfů, kterých dosáhl za řídítky motocyklu.

Martin Kolomý na letošní Rallye Dakar.

Prokop nabral na trati půlhodinovou ztrátu a byl klasifikován na 32. místě. Celkově si o čtyři pozice pohoršil a je šestnáctý.

Kolomý byl po úterním triumfu opět českou jedničkou, osmého Aleše Lopraise porazil o více než minutu. Etapa skončila absolutním nizozemským triumfem a za Gerardem de Rooyem druhý Pieter Versluis se vrátil do čela pořadí o 15 sekund před Hanse Staceyho, který skončil ve středu třetí. Kolomý ztrácí na lídra 13 minut a 40 sekund, Loprais o dalších 104 sekund víc.

Nejrychlejším motocyklovým jezdcem byl Španěl Joan Barreda, po dojezdu byl ale penalizován pěti minutami za překročení povolené rychlosti a přišel o vítězství i vedení v průběžném pořadí. V obou hodnoceních z toho vytěžil Portugalec Paul Goncalves, který vystřídal v čele celkového pořadí Slováka Štefana Svitka.

Českou jedničkou je nadále Ondřej Klymčiw. Na 36. místě byl zhruba o čtvrthodinu pomalejší než Goncalves a v celkovém pořadí klesl na 27. pozici.

Peterhansel se posunul na druhou příčku

Padesátiletý Peterhansel letos už třetím rokem usiluje o šesté celkové vítězství v kategorii automobilů, kterým by dorovnal počet motocyklových triumfů. Ve středeční maratónské etapě s rychlostní zkouškou o délce 429 km se startem a cílem v argentinském městě San Salvador de Jujuy vedl trojnásobný triumf týmu Peugeot Total. Jen o 11 sekund pomalejší byl Španěl Carlos Sainz, třetí Loeb ztratil 27 sekund a uhájil celkové vedení. Peterhansel už je druhý.