Rubriky:

Rallye

Prokopovy horké chvilky na Dakaru zažehnal bývalý zimní král

7. ledna 2016 10:52 - Praha/Jujuy
(Aktualizováno: 7. ledna 2016 13:43)

Ne zcela v dobrém bude vzpomínat na středeční čtvrtou etapu Rallye Dakar automobilový jezdec Martin Prokop. V maratónském dílu soutěže, po němž na posádky v bivaku nečekali mechanici, totiž převrátil svou toyotu na střechu a nabral půlhodinovou ztrátu. Posádka karambol přestála bez zranění a z problémů jí nakonec pomohl kolem projíždějící Polák Adam Malysz.

 

Facebook Martin Prokop Official

Bývalá hvězda skokanských můstků bez okolků pomohla vůz Čechů převrátit zpět na kola a Prokop s navigátorem Janem Tománkem tak mohli pokračovat. „Posádka je v pořádku. Děkujeme Adamovi Malyszovi za pomoc při obracení auta zpět na kola!" kvitoval Prokop z bivaku nezištnou pomoc čtyřnásobného mistra světa a držitele čtyř olympijských medailí.

Jak k akrobatickému číslu s terénním vozem došlo? „Udělal jsem chybu v jedné ze zatáček a spadl jsem do příkopu. Bohužel tam šlo hodně závodníků přede mnou a rozjezdili to tak, že jsem se neměl čeho chytit. Překulili jsme se dvakrát přes střechu. Auto je docela dost poničené," popisoval Prokop.

V bivaku po maratónské etapě nečekali mechanici, s nimiž se jezdci potkají až po dojezdu dnešní páté etapy v Uyuni, a vozy odstavené na uzavřeném parkovišti si závodníci nemohli opravit ani sami. Což pro Prokopa představovalo další zádrhel. "Máme rozbité čelní sklo, špatně z auta vidíme. Na to, jak to šlo jednoduše, jsme si to dost zkomplikovali. Budeme to mít těžké," líčil juniorský mistr světa v rallye, který v úvodu soutěže nahlédl v průběžném pořadí i do první desítky. Po středeční ztrátě klesl z 12. na 16. příčku.

Svízelnou situaci pomáhal řešit i tým Buggyra, který přes svůj novinářský vůz náhradní sklo sehnal a Prokop jej mohl ráno před startem do další etapy vyměnit. „Martin Kolomý při společné večeři sklo sehnal. Novinářské vozidlo tak již podruhé zasahovalo. V první etapě totiž vytahovalo z bláta zapadlý vůz ženy s dvěma dětmi," popisovali zástupci týmu.

Kolomý zůstal i po čtvrté etapě nejlepším z českých jezdců, který po triumfu ve třetí etapě dojel sedmý a stejnou příčku drží dál i v průběžném pořadí. Posádky poprvé při letošním ročníku potrápila výška nad 4000 metrů a na výkonu vozů to bylo znát. „Jelo se vysoko v horách a svítilo sluníčko. Relativně jednoduchá trať na plný plyn. Bohužel jsme neměli maximální výkon, který bych si představoval, takže jsme nemohli tlačit na elitu. V bivaku je bez asistence krásný klid, neřve tu žádná centrála, tak věřím, že se dobře vyspíme a ve čtvrtek znovu zatáhneme," poznamenal Kolomý.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye