Klymčiw si po pádu poranil pánev a kyčel, na Dakaru skončil. Nejede už ani Lhotský

Motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw měl v 9. etapě Rallye Dakar pád, při kterém si poranil pánev a kyčel. Má poškozený také hrudník a žebra. Oproti prvotním informacím ale nemusí na operaci, jeho stav je stabilizovaný.

Český motocyklista Ondřej Klymčiw během 6. etapy na Rallye Dakar.

Klymčiw letos v Jižní Americe startoval s tovární podporou Husqvarny a před startem dnešní etapy mu patřilo 25. místo. Loni při své premiéře ve slavné soutěži skončil dvacátý.

Podle prvních zpráv si Klymčiw zlomil nohu, krátce před půlnocí SEČ ale zástupci jeho týmu upřesnili povahu jeho zranění. "Podle posledních informací má poranění v oblasti pánve a kyčle. Při pádu došlo rovněž ke zlomenině žebra a následnému pneumotoraxu," uvedli.

Třicetiletý motocyklista byl vrtulníkem přepraven do nemocnice v Córdobě, kde je hospitalizován. "Zdravotní stav Ondřeje je konzultován s lékaři organizátora závodu v Paříži a je stabilizován."

Skončil také Lhotský

Na Rallye Dakar dnes skončil i další motorkář Rudolf Lhotský, který nebyl schopen pokračovat kvůli dehydrataci. Organizátoři ho museli přepravit z trati zpět do bivaku. "Po krátkém ošetření v medical centru, kde byl na kapačkách, se připojil k týmu. Fyzicky i psychicky je zcela vyčerpán, ale v pořádku," uvedli zástupci jeho týmu Bart Racing na sociální síti.

Lhotský přiznal, že byl totálně vyčerpaný. "Nebylo to dneska vůbec jednoduché, bylo spousta rozbitých kluků, venku je přes 40 stupňů, písek má 70 stupňů. Je to opravdu náročné, bylo to takové peklo u Fianabali," uvedl Lhotský, který startoval na Dakaru poprvé.

V předešlých etapách skončila rallye pro posádku kamiónu Iveco vedenou Alešem Lopraisem a Josefa Macháčka s buggynou Optimus.

Devátou etapu se startem a cílem v Belénu vyhrál mezi motocyklisty průběžný lídr Toby Price z Austrálie. Pořadatelé zastavili jezdce kvůli spalujícímu vedru po druhém kontrolním bodu, měřenou trasu jim tím zkrátili zhruba o sto kilometrů na 179.

"I v bivaku panují vysoké teploty. Je zde 40 stupňů ve stínu. Písek má teplotu 70 stupňů stejně jako všechny kovové a plastové věci," popsal Barth Racing podmínky v Belénu.

Boj i u zeleného stolu

David Pabiška a Milan Engel po deváté etapě figurují na 33. a 34. místě. Ve výsledkové listině zatím chybí dosud druhý muž pořadí Paulo Goncalves z Portugalska, který měl technické problémy. Price tak vede už o téměř 25 minut před Slovákem Štefanem Svitkem.

Nového lídra má kategorie automobilů, kde se do čela dostal Španěl Carlos Sainz s peugeotem. Dosud vedoucí Stéphane Peterhansel z Francie nabral na rovněž zkráceném testu na týmového kolegu více než devítiminutovou ztrátu.

Celkově za vítězem rallye z roku 2010 zaostává o sedm minut, navíc nad ním visela hrozba mnohahodinové penalizace nebo dokonce diskvalifikace. Konkurenční tým Mini totiž jedenáctinásobného vítěze obvinil, že v osmé etapě porušil předpisy tím, že doplnil palivo mimo vyhrazenou zónu. Ředitelství závodu protest zamítlo, ale Mini se hodlá odvolat k Mezinárodní automobilové federaci FIA.

Patnáctým časem si nejlepší výsledek v tomto ročníku připsal Miroslav Zapletal. Vůbec poprvé porazil i Martina Prokopa (18.) a posunul se na 19. místo. Oba Češi získali skalp Sébastiena Loeba z Francie, který po pondělních problémech a nehodě znovu několikrát uvízl v písku a nabral další ztrátu. Prokop si podle neoficiálních výsledků polepšil na 15. pozici a je už jen dvě místa a necelou hodinu za Loebem.

V kategorii kamiónů potvrdil celkové vedení etapovým vítězstvím Nizozemec Gerard De Rooy. Sedmé místo obsadil Tomáš Vrátný před další tatrou Jaroslava Valtra. Doposud nejlepší Čech v závodě kamionů Martin Macík mladší s liazem ztratil přes hodinu a v průběžném pořadí jej předstihl Valtr.

"Byla to extrémně náročná etapa. Jsem rád, že jsme tady. Jak tak koukám, jak kdo dojíždí do bivaku, tak to určitě zahýbe pořadím. Je obrovské vedro a po trati jsme viděli hodně ležících motorkářů. Dnes to bylo o tom dojet, takže jsem spokojený," uvedl Valtr.

Závod poznamenala další tragédie

V argentinském městě Juárez Celman zemřel jeden člověk při hromadné dopravní nehodě, jejímž účastníkem byl i asistenční kamión z Rallye Dakar. Podle místních médií shodou tragických okolností tento vůz přepravoval na laně do přístavu mitsubishi francouzského jezdce Lionela Bauda, který v sobotní etapě v Bolívii při havárii srazil a smrtelně zranil diváka.

Srážka dvou kamiónů a čtyř osobních vozidel si vyžádala také pět zraněných osob, z toho jedné vážně.

Od přesunu slavné soutěže do Jižní Ameriky se podle serveru motorsport.com jedná o čtvrtou dopravní nehodu se smrtelnými následky, do níž byly zapleteny stroje účastníků Rallye Dakar mimo závodní trať. Celkem při nich zahynulo šest lidí.