Rubriky:

Rallye

Mexickou rallye vyhrál Francouz Loeb

5. března 2006 19:31 - León

Úřadující mistr světa Sébastien Loeb s Citroënem Xsara vyhrál Mexickou rallye. Francouzský závodník v třetím podniku letošního seriálu MS v konečném hodnocení porazil o 49 vteřin Nora Pettera Solberga na subaru, třetí skončil Rakušan Manfred Stohl s peugeotem.

Český závodník Štěpán Vojtěch obsadil při své mexické premiéře 19. místo v absolutním pořadí. Mezi produkčními vozy byl s mitsubishi sedmý a získal dva body do hodnocení šampionátu. "Celkově jsem nadmíru spokojený, ale s odstupem času mě mrzí, že to mohlo být ještě výrazně lepší," řekl Vojtěch.

Přibrzdily jej hlavně sobotní problémy, které vyvrcholily prasklou spojovací tyčí řízení. Liberecký pilot musel z rallye odstoupit a v neděli se postavil na start s šestnáctiminutovou penalizací za neabsolvování tří rychlostních zkoušek a pozdní příjezd do časové kontroly.

V neděli tak již neměl šanci si polepšit, mohl se posunout vpřed jen po případných problémech soupeřů. To se nakonec nestalo, i když Marcos Ligato z Argentiny na první dnešní vložce skončil. I on ale dostal vůz do závěrečného uzavřeného prostoru, takže trestem byla jen penalizace.

Ideální to nebylo

"Dnes to moc ideální nebylo, ale ono se těžko jede, když se to člověk snaží jen přejet," řekl Vojtěch, který se za tři týdny představí v dalším klání MS ve Španělsku. Tentokrát ale pojede se svým tradičním vozem Peugeot 206 WRC.

Loeb získal výraznější náskok před Solbergem až v sobotní dvanácté rychlostní zkoušce, kdy měl jeho norský soupeř technické problémy s posilovačem řízení. Vedení si upevnil v dnešní úvodní erzetě, která byla s 38 kilometry nejdelší v třetí etapě. Solberga v ní porazil o dvanáct vteřin a v závěrečných dvaadvaceti měřených kilometrech náskok udržel.

"Těžko říci, jestli bych vyhrál i bez Petterových problémů. Byl to ale velký boj a stejný nás čeká i v příštích závodech. Velmi rychle jela totiž i dvojice Fordu Mikko (Hirvonen) a Marcus (Grönholm), kteří ale havarovali," řekl Loeb na tiskové konferenci po skončení rallye.

Loeb nesmí dělat chyby

Francouzský pilot, který byl v obou předešlých podnicích MS druhý, se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Teď jej navíc čekají oblíbené asfaltové soutěže v Evropě. "Věřím, že tam budu bodovat a vyhraju. Nesmím dělat chyby," řekl Loeb.

Úřadující vicemistr světa Solberg, který vyhrál první etapu v Mexiku, poprvé v sezoně bodoval a v celkovém hodnocení je čtvrtý. Norskému jezdci v lepším výsledku zabránily technické problémy. Jeho Subaru totiž správně nefungovalo ani dnes. "Část nejdelší erzety jsem jel bez funkčních brzd. Poté už jsem věděl, že šanci na vítězství nemám," řekl Solberg, který na šotolinové soutěži obhajoval loňské prvenství.

Vítěz předchozích dvou závodů Fin Marcus Grönholm s fordem po nehodě v páteční čtvrté rychlostní zkoušce nakonec obsadil osmou příčku, kvůli níž v průběžném pořadí klesl za Loeba.

Konečné výsledky:
1. Loeb (Fr./Citroën) 3:47:08,8, 2. P. Solberg (Nor./Subaru) -48,9, 3. Stohl (Rak./Peugeot) -4:39,1, 4. Sordó (Šp./Citroën) -5:27,7, 5. H. Solberg (Nor./Peugeot) -12:35,4, 6. Machale (Ir./Ford.) -16:02,3, 7. Atkinson (Austr./Subaru) -20:39,5, 8. Grönholm (Fin./Ford) -21:44,2, 9. Arai (Jap./Subaru) -22:34,6, 10. Trivino (Mex./Peugeot) -22:47,7, ...19. Vojtěch (ČR/Mitsubishi) -49:21,4.
Pořadí MS (po 3 ze 16 rallye):
1. Loeb 26, 2. Grönholm 21, 3. Stohl 11, 4. P. Solberg 8, 5. Gardemeister (Fin./Peugeot) 6, 6. Carlsson (Švéd./Mitsubishi) 6.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye