Loeb jede v Německu pro další triumf, Kopecký vyhrál dvě erzety

12. srpna 2006 10:45 - TREVÍR

Úřadující světový šampión Sébastien Loeb je na nejlepší cestě vyhrát popáté za sebou Německou rallye. Pilot polotovárního týmu Kronos Citroën je v čele devátého podniku mistrovství světa i po skončení druhé etapy s náskokem 34 vteřin na svého stájového kolegu Daniela Sorda ze Španělska. Třetí je zatím Fin Marcus Grönholm s fordem.

Hlavní Loebův soupeř v boji o letošní titul však na první místo ztrácí již více než dvě minuty.

Ve velmi dobrém světle se dnes v okolí Trevíru představil český jezdec Jan Kopecký, který vyhrál dvě rychlostní zkoušky a odčinil tak nevydařený pátek. Díky svému výkonu i odstoupení Pettera Solberga z Norska se posunul na deváté místo a od bodovaných pozic jej dělí jen sedmnáct vteřin. "

"Dnes jsme spokojeni. Auto funguje perfektně a hned od rána jsme se trefili do gum, což bylo nejdůležitější," řekl Kopecký po dojetí etapy. Navíc hned v první vložce dosáhl nejlepšího času a zvedl si sebevědomí. "Dostali jsme se do rytmu a uklidnili jsme se. Auto na to má a dá se s ním jet hodně rychle. Je ale pravda, že jsem si myslel, že ráno ještě kluci spali nebo měli moc bláta na cestě," uvedl pilot Czech rallye týmu Škoda-Kopecký, jenž už vyhrál měřený úsek v klání MS v Itálii. Kromě něj se to podařilo z Čechů zatím jen Romanu Krestovi.

Ráno to bylo perfektní

Kopeckému dnes pomohla i dobrá startovní pozice. Na trať vyjížděl jako třetí a neměl na cestě tolik nečistot jako jeho následovatelé. "Ráno to bylo perfektní. Navíc jsme byli trochu ve výhodě, že jsme si vzali malinko měkčí gumy než ostatní. Pak jsme na tom trochu prodělali, ale na jedničce jsme vydělali více," prohlásil Kopecký.

Hned po první dnešní rychlostní zkoušce skončila rallye pro Štěpána Vojtěcha, který po projetí cílem havaroval. "Soutěž se mi celkově nepovedla, vůbec jsem nechytil rytmus a tímhle to všechno vyvrcholilo," řekl Vojtěch. Osudnou se mu stala fotobuňka, která byla na horizontu.

"Z třistasedmičky je jiný výhled, na který ještě nejsme zvyklí. Dostal jsem se na mokrou trávu a na 'slickách' se už auto vezlo. Poté už jsem hlavně nechtěl trefit čelně strom, což se podařilo," uvedl liberecký pilot, jenž v MS premiérově startoval s Peugeotem 307 WRC. Navíc ještě zasáhl auto traťového maršála, které na louce stálo. "Odjet pak nešlo proto, že jsem prorazil chladič a voda vytekla," řekl Vojtěch.

Vojtěch měl problémy už v pátek

Člen Czech OMV rallye týmu měl problémy i v pátek, kdy byl nucen odstoupit poté, co na čtvrtém měřeném úseku skončil mimo trať. Dnes se postavil na start díky pravidlu superrallye, v neděli již nepojede. "O tom jsme už nepřemýšleli, po včerejší ztrátě 25 minut a dnešním odstoupení by byly čtyři nedělní erzety příliš velký rozmar," dodal Vojtěch.

V solidních výkonech dnes pokračovali i čeští účastníci kategorie junior WRC. Martin Prokop i Pavel Valoušek sice opustili pozice na stupních vítězů, ale Valoušek je v redukovaném pořadí čtvrtý a Prokop jej následuje. Milan Liška jedoucí s produkčním mitsubishi odstoupil ze soutěže ve dvanácté erzetě.

Výsledky - po druhé etapě:
1. Loeb (Fr./Citroën) 2:47:53,5, 2. Sordó (Šp./Citroën) -34,3, 3. Grönholm (Fin./Ford) -2:14,1, 4. Gardemeister (Fin./Citroën) -2:39,8, 5. Hirvonen (Fin./Ford) -2:56,4, 6. Stohl (Rak./Peugeot) -3:20,0, 7. Aigner (Rak./Škoda) -4:42,1, ...9. Kopecký (ČR/Škoda) -5:11,7, 22. Valoušek (ČR/Suzuki) -22:13,4, 23. Prokop (ČR/Citroën) -23:07,7.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: