Rubriky:

Rallye

Favorizovaný Kresta vyhrál první etapu Barum rallye

26. srpna 2006 19:21 - ZLÍN

Loňský pravidelný účastník mistrovství světa Roman Kresta potvrzuje roli favorita Barum rallye. Nynější testovací jezdec továrního týmu Ford se usadil v čele zlínské soutěže již v páteční noční městské superezetě a na prvním místě je i po sobotní první etapě. Na druhé pozici se v klání českého i evropského šampionátu drží Václav Pech, třetí je zatím Bryan Bouffier z Francie.

 

www.romankresta.com

Kresta startuje na Barumce poprvé v kariéře s produkčním vozem. Za volantem mitsubishi lancer nejnovější vývojové řady si ale rodák z Trnavy na Zlínsku počíná suverénně a hned od rána si postupně budoval náskok na své soupeře. Díky nejrychlejším časům ve druhém až čtvrtém měřeném testu si vypracoval téměř minutový náskok na Bouffiera a mohl pak v klidu kontrolovat své vedení.

"Pořád si ještě zvykám na nové auto a vím, že se dá jet rychleji. Víme ale, že máme náskok, takže se nemusíme nikam hnát," řekl spokojený Kresta. Vyrovnal se i s trochu riskantní volbou pneumatik v dopoledním programu. Jako jeden málo jel totiž s hladkými. "Pomohlo mi, že jsem na podobné podmínky zvyklý ze světa," podotkl Kresta, kterého díky tomu příjemně překvapil velmi dobrý čas na třetí vložce.

Snažení však přibrzdil defekt

Jeho hlavní domácí sok Pech, který má k dispozici naprosto shodný vůz a dokonce jej spravují i technici stejného týmu Charouz Racing, je zatím jediný, kdo vedle Kresty dokázal vyhrát rychlostní zkoušku. Úřadující český šampión a vedoucí muž průběžného pořadí seriálu vyhrál v sobotu stejně jako Kresta čtyři erzety. Jeho snažení však přibrzdil defekt na čtvrtém měřeném úseku a desetivteřinová penalizace za pozdní příjezd do časové kontroly. Na konci první etapy se přesto dokázal posunout na druhé místo.

"Momentálně se chci soustředit na boj o druhou pozici. Stále se však může otevřít i šance na vítězství. Chybu může udělat i Roman, nebo může mít defekt jako my," řekl Pech, jenž kvůli proražené pneumatice ztratil kolem 50 vteřin.

Řada favoritů nepokračuje

V rallye už nepokračuje řada favoritů. Páteční nehoda zabránila dnes ve startu Pavlu Valouškovi, ze zdravotních důvodů se na trať nevydal ani Josef Peták. Technická závada zastavila v páté erzetě solidně jedoucího formulového pilota Tomáše Kostku, stejně dopadl Antonín Tlusťák. Po nehodě byli nuceni odstoupit Vojtěch Štajf či objev letošní domácí sezóny Vladimír Barvík.

V neděli čeká na posádky zbývajících šest měřených testů, vítěz 36. ročníku soutěže bude znám kolem 14:30 hod.

Neoficiální výsledky:
1. Kresta, Gross (Mitsubishi Lancer EVO IX) 1:27:41,1, 2. V. Pech, Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) -1:12,8, 3. Bouffier, Panseri (Fr./Peugeot 206 S1600) -1:38,3, 4. Jandík, Chrastecký (Mitsubishi Lancer EVO VII) -2:43,6, 5. García, Barrabes (Šp./Peugeot 206 S1600) -2:56,1, 6. Prokop, Tománek (Citroën C2 S1600) -2:57,0.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye