Rubriky:

Rallye

Grönholm se pokusí v Turecku využít Loebovi absence

12. října 2006 12:55 - KERMER

Bez zraněného lídra průběžného pořadí Sébastiena Loeba bude od pátku pokračovat v Turecku mistrovství světa v automobilových soutěžích. Favoritem třináctého dílu seriálu je tak Fin Marcus Grönholm, jenž na jedničku Citroënu ztrácí 35 bodů. Má tak stále šanci ve zbývajících čtyřech rallye Loeba, který by mohl ve startovním poli chybět až do konce MS, předstihnout.

Grönholm dojel v Turecku v roce 2004 třetí a loni byl za Loebem druhý. Otázky o jeho možném ataku na titul mistra světa jej ale prý momentálně nezajímají. "Teď na něj opravdu nemyslím. Pojedu tak, abych vyhrál, a o to samé se pokusím i v Austrálii. Když neudělám nějaké chyby a nebudeme mít problémy, máme šanci šampionát vyhrát," řekl finský pilot v oficiální tiskové zprávě týmu.

Společně s Markko Hirvonenem by navíc rád pomohl Fordu k prvnímu místu v hodnocení značek. Momentálně britský tým ztrácí na Kronos Citroën sedm bodů. Grönholm letos vyhrál tři z dosavadních dvanácti soutěží. V Turecku nemusí bezpodmínečně vyhrát, nesmí však skončit na horším než třetím místě. Potom by Loeb mohl začít slavit titul bez ohledu na výsledky ve zbývajících závodech sezóny.

Místo Loeba se za volantem xsary WRC objeví Colin McRae, jehož soukromý tým Citroënu angažoval zatím pouze pro Turecko. Bývalý mistr světa se do MS vrátí po necelém roce, loni na podzim ho na dva závody získala Škoda. Vůz značky Citroën není pro vítěze pětadvaceti rallye neznámý, v roce 2003 byl McRae ve francouzském týmu dokonce Loebovým kolegou.

McRae se vrací do Citroënu

Oživit vzpomínky na předešlé angažmá si McRae mohl při nedávném testování, při kterém najel téměř 200 kilometrů. "Cítil jsem se dobře. Bylo to podobné, jako když jsem jej řídil minule. Žádné velké změny tam nejsou," komentoval britský jezdec svůj vůz. V Turecku startoval v roce 2003, kdy byl čtvrtý. "Trať rallye se ale od té doby změnila. Myslím, že to pro nás bude zcela nová soutěž," řekl McRae.

Do sedmého ročníku Turecké rallye jsou přihlášeny i tři české posádky. Jan Kopecký s Filipem Schovánkem budou startovat s fabií WRC, o body do hodnocení seriálu junior WRC by měli bojovat Martin Prokop a Pavel Valoušek.

Centrem rallye bude stejně jako před rokem turistické letovisko Kermer, ze kterého budou startovat všechny tři etapy. V pátek čeká posádky devět rychlostních zkoušek, druhý den sedm a v neděli zbývající tři. Vítěz bude znám po absolvování 351 měřených kilometrů kolem 11. hodiny.

Průběžné pořadí MS (po 12 ze 16 závodů):
1. Loeb (Fr./Citroën) 112 bodů, 2. Grönholm (Fin./Ford) 77, 3. Sordó (Šp./Citroën) 41, 4. Hirvonen (Fin./Ford) 39, 5. Stohl (Rak./Peugeot) 33, 6. P. Solberg (Nor./Subaru) 23, ...13. Kopecký (ČR/Škoda) 7.
Pohár konstruktérů: 1. Kronos Total Citroën 142 b., 2. Ford-WR-Team 135, 3. Subaru-WR-Team 79, 4. OMV Peugeot Norway 59, 5. Stobart Ford 30, 6. Red Bull Škoda 22.
Junior WRC:
1. P. Andersson (Švéd./Suzuki) 29, 2. Sandell (Švéd./Renault) 28, 3. Wilks (Brit./Suzuki) 21, ...10. Prokop (ČR/Citroën) 15, 12. Valoušek (ČR/Suzuki) 11.

ČTK, Sport.cz

Zrušit