Tureckou rallye vede Grönholm, Kopecký urazil kolo

KEMER

S náročnými podmínkami hned od startu se musejí vyrovnávat účastníci Turecké rallye. Pořadatelé třináctého dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích museli zrušit tři z devíti rychlostních zkoušek a jednu zkrátili. V čele pořadí se hned od začátku usadil Marcus Grönholm z Finska, Jan Kopecký podle informací serveru ewrc.cz urazil v šesté erzetě pravé přední kolo a první etapa tak pro něj skončila.

"Po startu erzety jsme škrtli pravým předním kolem o můstek a na šestém kilometru po průjezdu velkou louží praskla spojovačka řízení. Zůstali jsme stát s vylomeným kolem," popsal incident Kopeckého navigátor Filip Schovánek. Česká posádka ve fabii WRC odstartuje v sobotu s penalizací 20 minut.

Problémy pořadatelů začaly hned ráno, kdy museli zrušit z bezpečnostních důvodů úvodní dvě zkoušky - kvůli dešti a silným turbulencím totiž nemohl vzlétnout vrtulník s lékaři připravenými zasáhnout v případě potřeby. Nezávodilo se ani na čtvrté erzetě, která byla po silných deštích nesjízdná, pátý test musel být zkrácen na polovinu.

Fin Grönholm, který se v Turecku snaží využít absenci zraněného lídra průběžného pořadí MS Sébastiena Loeba ke zdramatizování šampionátu, si podstatnou část svého náskoku vybojoval hned na první desetikilometrové vložce, když porazil druhého Pettera Solberga téměř o 25 vteřin. Momentálně dělí jedničky Fordu a Subaru o vteřinu více. Třetí je další Fin Mikko Hirvonen, dvojka Fordu.

Kopecký se po startu držel na patnáctém místě, poté postoupil na čtrnácté, ale v šestém erzetě pro něj úvodní soutěžní den skončil. Pavel Valoušek bojující o body do seriálu junior WRC je osmnáctý, Martin Prokop pětadvacátý. V redukovaném pořadí jim však patří druhé respektive osmé místo. Zlínský jezdec ztrácí na zatím nejrychlejšího Wilkse 1:20 minut.

Turecká rallye - výsledky po 1. etapě:
1. Grönholm (Fin./Ford) 57:27,1, 2. P. Solberg (Nor./Subaru) -26,1, 3. Hirvonen (Fin./Ford) -48,7, 4. H. Solberg (Nor./Peugeot) -49,4, 5. Katajamäki (Fin./Ford) -1:12,2, 6. C. McRae (Brit./Citroën) -1:25,9, 7. Atkinson (Austr./Subaru) -1:26,5, 8. Pons (Šp./Citroën) -1:34,2, 9. Stohl (Rak./Peugeot) -1:56,2, 10. Duval (Belg./Škoda) -1:59,8, ...18. Valoušek (ČR/Suzuki) -9:16:0, 25. Prokop (ČR/Citroën) -13:42,0.