Rubriky:

Češi

Čeští hokejisté budou na MS zlatí. V analýze to stojí jasně

1. dubna 2015 08:25 - Praha

S blížící se vrcholnou událostí se množí předpovědi, tipy, ale i odborně se tvářící analýza je na světě. Čeští hokejisté podle ní ovládnou blížící se mistrovství světa v Praze a Ostravě. Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), která materiál představila, v minulosti přitom odhadovala zisky českých sportovců spíše umírněně. Podle statistiků PwC by měl stříbro získat tým Ruska a bronz Kanada, která v boji o třetí místo porazí Švédsko. Černým koněm šampionátu budou Švýcaři.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Pomocí analytických nástrojů a postupů, kterými běžně řešíme byznysové problémy našich klientů, jsme se snažili odhalit, kdo má největší šanci zvítězit na mistrovství světa. Princip je podobný, sestavíte model, do kterého zahrnete vlivy, které můžou mít na výsledek největší dopad," uvedl manažer PwC Pavel Jankech.

Poradenská společnost předpovídala výsledky sportovních akcí i v minulosti, před loňskými olympijskými hrami v Soči například avizovala, že Češi získají pět medailí. Ve skutečnosti se Martina Sáblíková a spol. vrátili z Ruska s osmi cennými kovy. Podobně čeští sportovci "překročili plán" i na letní olympiádě v Londýně, kdy jim PwC spočítala šest medailí, zatímco ve skutečnosti jich bylo deset.

Před hokejovým šampionátem analytici samozřejmě nemohli vzít v potaz, kdo nastoupí za jednotlivé týmy, ale mohli zakalkulovat mimo jiné historické výsledky v posledních 20 letech, počty stadiónů, registrovaných hokejistů, demografické a ekonomické ukazatele či průměrnou roční teplotu.

"Existuje totiž předpoklad, že severně položené, a tedy chladnější země bývají úspěšnější než jižní země. Druhou statisticky významnou proměnnou je údaj, kolikrát byla daná země pořadatelem mistrovství světa. Vycházíme z předpokladu, že země, kde je hokej populární, by v něm měly být také úspěšné," dodal Jankech.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..