Na pět gólů bychom měli vyhrát, řekl Salák. Žádnou ze švédských tref si nevyčítal

Vlastně neudělal chybu, ale také si dával za vinu, že nechytil nic navíc. Gólman Alexander Salák inkasoval od Švédů pět branek během šedesáti minut a ještě dva při nájezdech. "Žádný gól si ale nevyčítám. Snažil jsem se dělat maximum," prohlásila česká jednička po premiéře na šampionátu.

Český brankář Alexander Salák inkasuje první gól v utkání MS proti Švédsku.

Byl to klasický zápas - blbec?Takový je hokej, ale když jsme doma, na pět gólů bychom měli vyhrát. Dozadu jsme nehráli dobře a já jsem kluky nepodržel. Ale musíme se od toho nějak odpíchnout.

Mohl jste udělat něco líp?U všech těch branek jsem technicky zareagoval dobře, ale bůhvíjak to tam napadalo. Nepamatuju, kdy jsem dostal pět gólů. Lidem se to asi líbilo, trenérům už míň a gólmanům úplně nejmíň.

Švédské clonění před brankou bylo účinné, zvlášť u druhého gólu. Jak se na něj dá reagovat?Před tím gólem jsem úplně ztratil hru, hledal jsem puk na modré čáře. Až pak jsem si všiml, že Kronwall střílel, byl jsem tam pozdě a ani jsem nevěděl, kam to šlo. Takže v první řadě bych neměl ztratit puk z očí, ale takhle oni to praktikují už pět let. Loui Eriksson to hraje před bránou výborně, my bychom na to ale měli být připravení.

Proč jste nebyli?Možná jsme tu taktiku probírali až moc. A pak ten zápas o taktice vůbec nebyl.

Nechali jste se strhnout atmosférou?Dostali jsme dva rychlé góly, Švédové pak zalezli a je těžké to s nimi otáčet. Pak jsme tam udělali nějakou mindu a já jsem bohužel nebyl schopný chytit nějaký puk navíc. Ve třetí třetině to ale bylo úplně crazy. Kluci ukázali obrovskou sílu týmu, že to nebalí. Mám pocit, že jsme Švédy celý zápas přehrávali.

Pro vás to ale znamenalo občas dlouhé minuty bez zákroku.Každý brankář zná a má rád pocit, kdy na něj jdou střely a on si chytí jeden puk za druhým do košíčku. Švédové ale byli hrozně chladnokrevní, všechno nakouřili do brány a já klukům nepomohl.

Věřil jste si na nájezdy?Ten první, to jsem nestačil ani mrknout. U třetího jsem myslel, že to mám, ale on to stihnul ještě vypálit nahoru.

Bude vám porážka ležet v hlavě?To ne, já se připravuju na každé utkání stejně. V sobotu se hraje znovu a i kdyby to skončilo 1:0, tak člověk nemůže být nějak moc nadšený.

Připomněl vám v něčem zápas loňské mistrovství světa v Minsku?Jak to říkal Růža, tam to byla někdy svatba, někdy pohřeb. Teď to byla většinou svatba, ale pak jsme tam měli vzadu věci, kdy nám to tam napálili. Takže na ledě bylo zase pár svateb a pár pohřbů.

Jaké jste si vzal z utkání poučení?Že hrajeme výborně v útoku, ale vzadu je potřeba to uklidnit. Otočili jsme ze 2:4 na 5:4, ale nebyli jsme schopni to v klidu dohrát.