Rubriky:

Češi

Fina Jalonena znají ze Lva hned čtyři Češi. Připomíná mi Růžičku, říká Novotný

14. května 2015 15:29 - Praha

Hned kvarteto hráčů ze současného kádru české hokejové reprezentace zažilo v loňské sezóně Kariho Jalonena jako vlastního trenéra. Současný kouč finské reprezentace převzal v průběhu ročníku 2013/14 pražského Lva a v Kontinentální lize ho dovedl až do finále bojů o Gagarinův pohár.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Pod Jalonenem tehdy nastupovali i současní čeští reprezentanti obránci Ondřej Němec s Jakubem Nakládalem a útočníci Jiří Novotný s Jakubem Klepišem. I když posledně jmenovaný v průběhu play off ze sestavy vypadl. „Kari je vynikající trenér a asi ne náhodou nyní působí u finského nároďáku. S jeho příchodem se Lev ohromně zvedl a došli jsme až do finále, kde jsme s Magnitogorskem prohráli sedmý zápas. Udělal obrovský kus práce a vzpomínám na něj jen v dobrém," říká Novotný.

S Nakládalem se shodnou, že hlavní důraz vždycky klade na defenzivu. Což se potvrzuje i nyní v průběhu šampionátu, na kterém dostali Finové v sedmi zápasech základní skupiny jen devět branek. „Zakládání si na defenzivě je jeho hlavní rukopis. Dozadu musí hrát dobře všichni, nejen obránci. A na stylu hry Finů je to dobře vidět," neuniklo Nakládalovi.

Hokejem Jalonen žije čtyřiadvacet hodin denně a i po hráčích vyžaduje stoprocentní přístup. „Do hokeje je fakt blázen. Pamatuju si, že jsme kolikrát končili zápasy pozdě, hrálo se třeba prodloužení, ale on pak chtěl, aby všichni byli nastoupení hned od rána. Měl k sobě tři asistenty a člověk, co se staral o video, to musel mít brzy připravené," vybavuje si Novotný a přidává i další postřehy.

Nakládal: Je to dobrý trenér i člověk

„Hodně času věnuje videu a čtení soupeře, kterého dokáže perfektně rozebrat. V tom je jeho velká síla. Mohu potvrdit, že Kari je hodně autoritativní trenér. Když to vezmu, tak v Evropě mnohdy hodně rozhodují manažeři, ale ve Lvu to bylo tak, že on měl to úplně hlavní slovo a nenechal si do toho absolutně mluvit. Měl svou hlavu, ale fungovalo to," uznává Novotný a hned ho napadne podobný typ trenéra.

„Připomíná mi Vláďu Růžičku. Umí z hráčů vyždímat úplně maximum a taky má dobrý čuch, když je potřeba zareagovat na vývoj zápasu. Kolikrát také přehodí sestavu a zafunguje to. Sáhne do toho a za dvě střídání najednou bum a je z toho gól. To dělá z těchto lidí velké a úspěšné trenéry. A tím Kari je," ví Novotný.

I přes mimořádnou náročnost směrem k hráčům je však Jalonen oblíbeným koučem. „Co jsem mluvil s lidmi ve Finsku, kteří ho znají, tak nikdo na něj neřekl jediné špatné slovo. I já jsem se s ním párkrát bavil mimo led a dá se s ním povídat. Je to dobrý trenér i člověk," říká Nakládal, jenž po konci Lva KHL odehrál tuto sezónu ve finském TPS Turku.

Jan Škvor, Jan Švanda, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..