Rozhodčí? Jsou tady samostatná kategorie, naštval Jágra neuznaný gól

Rozčiloval se už na ledě. Po zápase sice mluvil tichým hlasem, ale i tak bylo jasně patrné, jak je na rozhodčí Bulanova s Vinnerborgem nahněvaný. Útočník české hokejové reprezentace Jaromír Jágr si stojí za názorem, že gól Michala Jordána na konci druhé třetiny semifinále MS proti Kanadě měl platit. Sudí ho ale za stavu 0:2 neuznali kvůli údajnému postavení Petra Koukala v brankovišti a Češi pak už nenašli síly na obrat.

Zadumaný Jaromír Jágr během semifinále s Kanadou.

Čeští fanoušci o semifinále s Kanadou

Jaký tedy máte na tuto situaci názor?

Nevím, co se tady píská. Já jsem zvyklý na pravidla z NHL, kde by tenhle gól samozřejmě platil. Nedá se nic dělat.

Rozhodčí na vaše nářky vůbec neslyšeli?

Rozhodčí jsou tady samostatná kategorie. A to jsou teda ještě lepší než loni v Minsku (na mistrovství světa v Bělorusku Jágr rozhodčí rovněž kritizoval).

Mrzí vás, že pravidla neumožňují, aby se šlo v těchto momentech zpětně podívat na video?

(Dlouho přemýšlí). Nemůžu se k tomu vyjadřovat, protože přesně neznám pravidla. Pamatuju si, že v Americe před patnácti lety platilo, že jsi se vůbec nemohl dostat do brankoviště. Ale pak pochopili, že když chtějí zvýšit atraktivitu pro diváky, aby padalo víc gólů, budou to muset pustit. Protože tehdy se při každé sporné situaci šlo na video a hra se natahovala. Myslím, že v hokeji musíš jít do brány a gólmanovi to znepříjemnit. Jasně, pokud se ho dotkneš nebo podrazíš, je to jiná situace.

Což nebyl tento případ...

Když máš brusli jen dva centimetry na čáře? Nevím, asi budou muset zmenšit brankoviště, tohle je jak malé vápno ve fotbale.

Máte pocit, že kdyby byl gól uznán, obraz hry by se změnil?

Samozřejmě by se to změnilo. Nikdo sice neví, jak by to nakonec dopadlo, ale je daleko příjemnější hrát za stavu 1:2 než 0:2. Ale znovu musím říct, že rozhodlo prvních třináct minut, kdy Kanada neměla skoro žádnou šanci, jenže my jsme nedokázali dát gól.

Co zápas rozhodlo?

Prvních deset patnáct minut. Na Kanaďany jsme vletěli přesně tak, jak jsme chtěli a oni neměli žádnou šanci. Jenže gól se nepodařilo dát ani nám a pak nám trochu odešly nohy. Ve druhé třetině bylo vidět, že Kanaďani mají daleko víc síly, protože se na turnaji moc nenadřeli. Ondra Pavelec ale chytal výborně, takže nás pořád držel v zápase. Ve třetí třetině jsme sice do nich bušili, jenže oni si to v obraně kontrolovali. Některé šance jsme si měli, ale ne před bránou.

Ukázala Kanada svou sílu?

Nejde o to, jestli je silná. Bylo vidět, že v průběhu turnaje se vůbec nenadřela, takže před semifinále ušetřila hodně sil. Nám prostě scházel krok.

Medaile je však stále ve hře. Jak zmobilizovat síly před zápasem o bronz?

Musíme si odpočinout a zítra to zkusit.

Souhlasíte s Jaromírem Jágrem, že jsou rozhodčí slabým článkem šampionátu v Česku?