Živě

Japonští judisté Abeovi získali jako první sourozenci zlato na OH ve stejný den

25. července 2021 13:05 - Tokio/Praha

Uta a Hifumi Abeovi vybojovali v Tokiu několik minut po sobě dvě zlaté olympijské medaile v judu pro pořadatelské Japonsko a jako první sourozenci v historii získali pod pěti kruhy nejcennější kov v tentýž den. Nejprve ve slavné hale Nippon Budokan triumfovala jednadvacetiletá Uta ve váze do 52 kg a brzy nato ji napodobil v kategorii do 66 kg její o dva roky starší bratr Hifumi.

 

Vincent Thian, ČTK/AP

Sourozenci Abeovi patří k hvězdám domácí japonské výpravy. Stejný kousek se jim povedl už na mistrovství světa v roce 2018 v Baku, kde také vyhráli ve stejný den. "Nikdy bych to bez bratra tak daleko nedotáhla. Nevím, jestli bych se bez něj vůbec věnovala judu," řekla ještě před tokijskými hrami Abeová.

Ve finále japonská naděje porazila světovou dvojku Amandine Buchardovou z Francie v prodloužení na ippon. Její bratr si zajistil účast v Tokiu až na poslední chvíli a v duelu o zlato zdolal na wazari Gruzínce Važu Margvelašviliho.

Zlatý medailista v judu Hifumi Abe.

Vincent Thian, ČTK/AP

Japonsko zatím v Tokiu potvrzuje roli judistické velmoci, ze čtyř soutěží má na kontě tři zlata a jedno stříbro. S celkem 42 zlatými medailemi je Japonsko suverénně nejúspěšnější judistickou zemí.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Judo:
Muži - do 66 kg:
1. Abe (Jap.)
2. Margvelašvili (Gruz.)
3. An Paul (Korea) a Cargnin (Braz.)
5. Lombardo (It.) a Šmailov (Izr.)
7. Jondonperenlej (Mong.) a Gomboc (Slovin.).
Ženy - do 52 kg:
1. Abeová (Jap.)
2. Buchardová (Fr.)
3. Giuffridaová (It.) a Gilesová (Brit.)
5. Puppová (Maď.) a Kocherová (Švýc.)
7. Pak Ta-Sol (Korea) a Van Snicková (Belg.)
ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..