Rubriky:

Americký fotbal

Hráči Saints byli v NFL odměňováni za to, že zraňovali protihráče

7. března 2012 11:09

Po dlouhém vyšetřování bezpečnostního oddělení NFL vyšlo najevo, že defenzivní hráči Saints byli během sezón 2009, 2010 a 2011 odměňování za to, že zranili protihráče. Program Saints „Výplata za výkon", jehož součástí byly i platby za „odměnu", spravoval tehdy defenzivní koordinátor Greg Williams.

 

gettyimages.com

Během vyšetřování tohoto programu, který porušuje pravidla NFL, vyšlo najevo, že hráči Saints obdrželi bonus ve výši 1.500 dolarů za „knockout" hit a 1.000 dolarů za „cart-off" hit (po takovémto zákroku bývá hráč odvezen ze hřiště). Tyto odměny se v play-off zdvojnásobily a v některých případech i ztrojnásobily. Program dále zahrnoval odměny za interceptions a fumble recoveries, které rovněž porušují pravidla ligy. Komisař NFL Roger Goodell ve svém vyjádření řekl, že na základě tohoto vyšetřování rozhodne o patřičném disciplinárním potrestání.

„Tyto platby jsou obzvláště znepokojující, jelikož se nejednalo pouze o platby za „výkonnost", ale také za zranění protihráče," řekl Goodell ve svém prohlášení. „Je naší zodpovědností chránit zdraví hráčů a čestnost naší hry a takovýto druh jednání nebude tolerován. Udělali jsme mnoho, abychom zlepšili ochranu zdraví hráčů, a v tomto směru nehodláme polevovat. Máme před sebou ještě hodně práce a hodláme ji udělat."

Goodell řekl, že vyšetřování začalo v roce 2010 poté, kdy byli obránci Saints obviněni, že se „zaměřili" na tehdejšího quarterbacka Arizony Cardinals Kurta Warnera a quarterbacka Minnesoty Vikings Bretta Favra. V té době vyhráli Saints Super Bowl.

Původní vyšetřování bylo zastaveno

„Naše bezpečnostní oddělení vyslýchalo mnohé hráče a ostatní osoby," řekl Goodell. „Tehdy tyto vyslýchané osoby popřely, že by takový program existoval, a hráč, jenž vznesl obvinění, jej později stáhl. Z tohoto důvodu nemohla být tato obvinění prokázána. Nedávno jsme však obdrželi nové, závažné a navíc věrohodné informace, a tak jsme ke konci sezóny 2011 opět zahájili vyšetřování."

Během vyšetřování se zjistilo, že tento program byl financován převážně hráči a v jednu chvíli dosáhl celkový „bank" údajně 50.000 dolarů. NFL dále sdělila, že i jiní, kromě Grega Williamse, který je v současné době defenzivním koordinátorem St. Louis Rams, o tomto programu věděli.

Během vyšetřování se také zjistilo, že hlavní trenér Saints Sean Payton o celém programu věděl, ale nepokusil se jej žádným způsobem zastavit. NFL také oznámila, že, když se majitel týmu Tom Benson dozvěděl, že liga tento program vyšetřuje, nařídil generálnímu manažerovi – Mickeu Loomisovi, aby jej zastavil. Loomis však jeho nařízení nesplnil.

„Věděl jsem o tom, co se NFL dozvěděla a jak se to týká našeho klubu," řekl Benson ve svém prohlášení. „Nabídl jsem NFL plnou spolupráci v souvislosti s tímto vyšetřováním a NFL ji přijala. Přestože to, co se během vyšetřování našlo, bude nepříjemné, těšíme se, až to bude za námi a my budeme moci vyhrát pro naše fanoušky další tituly," dodal majitel Saints.

NFL.cz

Zrušit


Časová osa: Americký fotbal

Filtr článků - Americký fotbal