Maratón v New Yorku vyhrál Dos Santos, Prokopčuková obhájila

NEW YORK

Všechny favority Newyorského maratónu v neděli předčil brazilský běžec Marilson Gomes dos Santos, který hned svůj první start ve slavném závodu proměnil ve vítězství. Ukončil tak nadvládu afrických maratonců, kteří v Central Parku vítězili v uplynulých deseti letech. Mezi ženami zopakovala loňský triumf lotyšská vytrvalkyně Jelena Prokopčuková, oba vítězové inkasovali lukrativní prémii 130 tisíc dolarů.

Devětadvacetiletý Dos Santos si v chladném počasí doběhl v rukavicích a speciálních návlecích na ruce jako první Jihoameričan pro cenný úspěch v čase 2:09:58 hodiny následován čtveřicí Keňanů. Za druhým Stephenem Kiogorou skončil třetí světový rekordman a obhájce prvenství Paul Tergat, který za vítězem zaostal o dvanáct sekund. Olympijský šampion Stefano Baldini z Itálie byl šestý.

Dos Santos roztrhal v závěrečných deseti kilometrech vedoucí skupinu a zvítězil s náskokem osmi sekund. "Snažil jsem se zrychlovat, aby odpadlo co nejvíce lidí a najednou byli všichni za mnou. Jsem ohromně spokojený. Newyorský maraton je nejlepší z nejlepších," řekl prostřednictvím tlumočníka vítěz, jenž absolvoval čtvrtý maraton v životě. Jeho dosavadní maximum bylo šesté místo v Chicagu před dvěma roky.

Prokopčuková obhájila

Prokopčuková dokázala obhájit vítězství jako první žena od triumfů Keňanky Tegly Loroupeové v letech 1993 a 1994. Od soupeřek se odpoutala brzy po startu a druhou Ukrajinku Taťjanu Hladyrovou porazila o rovnou minutu. "Nechápu, že se mě nikdo nedržel. Vůbec tomu nerozumím," divila se.

Mezi 38 368 startujícími byl i sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong. Slavný americký cyklista si dal při své maratonské premiéře za cíl zvládnout trať pod tři hodiny, což se mu v čase 2:59:36 povedlo. "Bylo to úžasné. Bez podpory Newyorčanů bych to běžel alespoň tři a půl hodiny," řekl Armstrong, kterého na trati doprovázeli slavní běžci minulosti.

Výsledky:
Muži: 1. Dos Santos (Braz.) 2:09:58, 2. Kiogora 2:10:06, 3. Tergat 2:10:10, 4. Yego 2:10:34, 5. Rop (všichni Keňa) 2:11:24, 6. Baldini (It.) 2:11:33.
Ženy: 1. Prokopčuková (Lot.) 2:25:05, 2. Hladyrová (Ukr.) 2:26:05, 3. Nderebaová 2:26:58, 4. Jeptoová (obě Keňa) 2:26:59, 5. Grigorjevová (Rus.) 2:27:21, 6. Kastorová (USA) 2:27:54.