Rubriky:

Atletika

Čekání na medaili trvá! Oštěpařské zlato zůstalo doma, Češi byli od stupňů daleko

9. srpna 2018 10:36 - Berlín
(Aktualizováno: 9. srpna 2018 22:07)

Celkem 23 zemí už získalo na atletickém ME v Berlíně některou z medailí, na kontě české výpravy však i po třetím soutěžním dnu zatím cenný kov chybí. V ostře sledovaném finále oštěpařů se dvojici Jakub Vadlejch, Petr Frydrych nedařilo, Vadlejch skončil s jediným platným pokusem 80,64 metru osmý a Frydrych výkonem 72,79 m až poslední dvanáctý. Soutěž vyhrál domácí Thomas Röhler a k olympijskému zlatu přidal další titul.

 

Matthias Schrader, ČTK/AP

Stříbro vybojoval další německý oštěpař Andreas Hoffmann, ale sen o tom, že obsadí celé stupně vítězů, domácím opět nevyšel. Loňský mistr světa a lídr letošních tabulek Johannes Vetter se po zranění stehna nedokázal vrátit do formy z úvodu sezóny a skončil až pátý. Bronz si odveze Estonec Magnus Kirt.

Vadlejch se potýkal se zdravotními problémy a ani ve finále je nepřekonal. Všechno dal do prvního hodu, ale zapsal si jen 80,64. Další pokusy byly ještě horší, loni stříbrný oštěpař z Londýna si je nenechal ani změřit a místo útoku na medaili z toho bylo jen osmé místo. Petr Frydrych také nenavázal na loňský bronz z MS a jediným platným pokusem 72,79 metru.

Čtvrteční soutěže atletického ME v Berlíně

Osmnáctiletá juniorská mistryně světa ve skoku o tyči Amálie Švábíková splnila svůj berlínský cíl už postupem do finále. V něm si oddechla, když na první pokus zdolala základní výšku 430 centimetrů. Byla ráda, že se neopakovala situace z loňského MS v Londýně, kde základ třikrát shodila. "Měla jsem z toho asi největší strach. Pro mě jako pro juniorku je to docela velká výška," řekla Švábíková.

Laťku na 445 cm v kvalifikaci překonala, tentokrát byla nad její síly. V konkurenci špičkových tyčkařek obsadila deváté místo. "Samozřejmě mě trošku mrzí, že jsem neskočila těch 445, které jsem skočila v té kvaldě. Občas se to povede, občas ne," řekla po závodě. Pochvalovala si atmosféru na Olympijském stadiónu. "Když si to necháte roztleskat, tak ty tribuny fakt duní," rozplývala se nejmladší členka české výpravy.

Roli největší favoritky soutěže splnila Katerina Stefanidiová. Olympijská vítězka a mistryně světa obhájila evropské zlato výkonem 485 cm. Řeckou radost znásobila druhým místem Nikoleta Kiriakopuluová.

Zastoupí kolegy Ogrodníková?

Oštěpařka Nikola Ogrodníková bez problémů postoupila do pátečního finále hodem z druhé série dlouhým 61,27 m. Mezi dvanáct finalistek se dostala také její kolegyně Irena Šedivá, která hodila 59,34. Ve finále je i diskařka Eliška Staňková za výkon 57,81 m. V rozběhu na 800 m si vedl skvěle půlkař Lukáš Hodboď. Dravým finišem vybojoval třetí postupové místo a časem 1:46,50 si zlepšil loňský osobní rekord o 48 setin sekundy. Filip Šnejdr doběhl v dalším rozběhu šestý za 1:48,70 a byl vyřazen.

Sedmadvacetiletá Ogrodníková přijela do Berlína s přáním potvrdit formu, která jí vynesla tři medailová umístění v Diamantové lize. První pokus odhodila daleko před čárou a oštěp se zapíchl pod šedesátimetrovou hranicí. Druhý hod už byl v pořádku a 61,27 m znamenalo postup.

Do finále soutěže oštěpařek postoupila také Irena Šedivá, která skončila v kvalifikaci jedenáctá výkonem 59,34 metru.

Třiatřicetiletá Staňková při svém čtvrtém startu na mistrovství Evropy by ke splnění kvalifikačního limitu 58,50 potřebovala překonat své letošní maximum. Předepsanou délku však zvládlo jen sedm diskařek, a tak česká reprezentantka bezpečně postoupila do sobotního finále z devátého místa. "Jsem nadšená. Celý rok hážu daleko na tréninku, ale nepředváděla jsem to v závodě," řekla Staňková.

Po druhém pokusu si byla jistá, že jí to bude na třetí finále na ME za sebou stačit. "Také ten poslední hod už byla trošku ztráta koncentrace, trochu chybička. Pak jsem byla trochu v nervech, protože trenér mi řekl, že jsem sedmá mezi všema a háže celá skupina, ale je to tam," dodala.

Nejdelší hod 64,54 m předvedla Chorvatka Sandra Perkovičová, usilující o páté zlato na mistrovství Evropy v řadě, což se v jedné disciplíně ještě nikomu nepovedlo.

Jen čtyři půlkaři běželi v rozbězích rychleji než dvaadvacetiletý rodák z Nymburka Hodboď. Už před rozběhem si věřil na přímý postup a podle stanovené taktiky se od začátku držel v popředí. "Já jsem těch taktických závodů moc nešel, tak jsem se bál jít někde zezadu, abych se tam moc nepokopal. Bohužel mě tam zavřeli a neměl jsem kudy se protlačit. Dlouho jsem hledal skulinku, kudy bych mohl běžet. Nakonec se to trošku otevřelo, tak jsem do toho šlápnul a stačilo to na postup," popisoval novinářům.

Věří, že ani v semifinále nemusí být bez šance. "Rezervy tam pořád ještě byly a cítím, že bych mohl běžet ještě rychleji," dodal.

Nejlepší čas 1:46,31 zaběhl velký favorit Polák Adam Kszczot, který tuto trať vyhrál na dvou předchozích evropských šampionátech a má i dvě stříbra z mistrovství světa.

Cachová bude útočit ze šesté pozice

Po prvním dnu sedmiboje je na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně v čele britská halová mistryně světa Katarina Johnsonová-Thompsonová. Díky vynikající závěrečné dvoustovce předstihla olympijskou vítězku a mistryni světa Nafissatou Thiamovou z Belgie. Kateřina Cachová byla po dvou disciplínách třetí, po přece jen slabší kouli a dvoustovce klesla na šesté místo.

Osmadvacetiletá česká sedmibojařka, která byla šestá i před dvěma lety v Amsterdamu, vstoupila do dvoudenní soutěže skvěle a v úvodu na překážkách vyrovnala své letošní maximum z Götzisu časem 13,29 sekundy. To ji vyneslo na druhé místo za Němku Louisu Grauvogelovou. Ve výšce si dokonce vyrovnala osm let starý osobní rekord 185 centimetrů, což byl třetí nejlepší výkon ze všech sedmibojařek.

Koule je pro ni kritickou disciplínou, ale handicap se snažila co nejvíc zmenšit. V druhé sérii si o dva centimetry zlepšila letošní maximum na 12,71 m, ale hned 17 soupeřek bylo lepších a Němka Carolin Schäferová, stříbrná z mistrovství světa, ji odsunula na čtvrté místo. I na dvoustovce byla Cachová v čase 24,25 o 21 setin rychlejší než v Götzisu, ale na udržení čtvrté příčky to nestačilo.

Thiamové se první den příliš nepovedl. Překážky nejsou její silnou zbraní, ale čas 13,69 byl hluboko i pod jejími možnostmi. Zařadil ji až na 14. místo a v té chvíli bylo rozhodnuto, že z útoku na 7000 bodů nic nebude. Ani ve výškařském sektoru, kde by Thiamová mohla s 201 centimetry bojovat o medaile mezi specialistkami, se jí tolik nedařilo. Zdolala jen 191 centimetrů, stejně jako Johnsonová-Thompsonová, která tak po dvou dílech seriálu vedla.

Po vrhu koulí ji Thiamová jasně předstihla a díky osobnímu rekordu 15,35 si zajistila stobodový náskok. Obhájkyně evropského zlata Anouk Vetterová z Nizozemska předvedla druhý nejdelší vrh 14,79 a z jedenáctého místa se podobně jako Rakušanka Ivona Dadicová posunula těsně za Cachovou. V závěrečné disciplíně prvního dne pak šly obě před českou sedmibojařku.

Nejrychlejší dvoustovku předvedla podle očekávání Johnsonová-Thompsonová s časem 22,88 a vrátila se do čela se skvělým součtem 4017 bodů. Favorizovaná Thiamová na ni ztrácí 87 bodů a v pátek bude mít co dohánět.

Warholm splnil první část své mise

Norský mistr světa Carsten Warholm vyhrál v Berlíně běh na 400 metrů překážek v čase 47,64 sekundy a splnil první část unikátní mise, během níž chce v pátek vyhrát i hladkou čtvrtku. V dramatickém souboji s obhájcem titulu Yasmanim Copellem z Turecka zlepšil o setinu osobní rekord i nejlepší letošní evropský čas.

Byl to podobný souboj jako na loňském mistrovství světa v Londýně a se stejným výsledkem. Kubánec s tureckým pasem se tentokrát držel až do poslední překážky, ale mohutnému závěru dvaadvacetiletého Nora ani tentokrát neodolal. Třetí doběhl Ir Thomas Barr s velkou ztrátou.

Warholm si mohl vybrat neobvyklou kombinaci disciplín, protože byl díky svým časům v sezóně v obou nasazen přímo do semifinále. Přesto musí zvládnout čtyři rychlá kola během čtyř dnů. Zatím mu to vychází skvěle.

Na překážkách byl ještě o setinu rychlejší než při triumfu na Diamantové lize v Londýně. V pátek to ale bude mít mnohem těžší. Hned tři jeho soupeři na hladké čtvrtce mají letos na kontě lepší časy. Nejrychlejším Evropanem je Brit Matthew Hudson-Smith.

Gulijev útočil na Menneův letitý rekord

Turek Ramil Gulijev vyhrál běh na 200 metrů a zopakoval si tak loňský triumf ze světového šampionátu v Londýně. Před finále slíbil útok na 39 let starý evropský rekord Itala Pietra Menney, což vypadalo jako troufalost. Jenže Turek za ním zůstal o pouhé čtyři setiny sekundy a časem 19,76 se postaral o zatím zřejmě nejhodnotnější výkon šampionátu.

Gulijev letos jako jediný Evropan běhal časy pod hranici 20 sekund. Dokázal to hned třikrát, ale ve finále předvedl sprinterskou explozi. Osobní rekord zlepšil o 12 setin a soupeře nechal daleko za sebou.

Stříbro získal Brit Nethaneel Mitchell-Blake, který ve fotofiniši předstihl nejrychlejšího ze semifinále Švýcara Alexe Wilsona. Na obhájce titulu Španěla Bruna Hortelana, který se vrátil na dráhu po autonehodě, zbylo o setinu čtvrté místo.

Francouz Mahiedine Mekhissi triumfoval v běhu na 3000 m překážek a tuto disciplínu ovládl na mistrovství Evropy počtvrté. S titulem na 1500 m z roku 2014 má už pět zlatých medailí. A mohl mít ještě o jednu víc, ale v Curychu byl před čtyřmi lety po proběhnutí cílem na první pozici diskvalifikován, protože si v cílové rovince v rámci oslav svého náskoku svlékl dres.

Mekhissi i letos vede evropské tabulky časem 8:16,97. Dnes se běželo podstatně pomaleji, ale třiatřicetiletý Francouz ukázal, že umí vyhrávat nejen ve vysokém tempu, ale i v taktickém závodě, v němž rozhoduje finiš. Na dalších místech doběhli Španěl Fernando Carro a Ital Yohanes Chiappinelli.

Překvapivou vítězkou běhu na 100 m překážek se stala Elvira Hermanová z Běloruska v čase 12,67. Zastoupila krajanku Talajovou, vítězku z roku 2014.

Mistrovství Evropy v atletice v Berlíně:
Finále:
Muži:
200 m (vítr +0,7 m/s):
1. Gulijev (Tur.) 19,76
2. Mitchell-Blake (Brit.) 20,04
3. Wilson (Švýc.) 20,04
4. Hortelano (Šp.) 20,05
5. Gemili (Brit.) 20,10
6. Desalu (It.) 20,13.
400 m př.:
1. Warholm (Nor.) 47,64
2. Copello (Tur.) 47,81
3. Barr (Ir.) 48,31
4. Vaillant (Fr.) 48,42
5. Dobek (Pol.) 48,59
6. Mägi (Est.) 48,75.
3000 m př.:
1. Mekhissi (Fr.) 8:31,66
2. Carro (Šp.) 8:34,16
3. Chiappinelli (It.) 8:35,81
4. Kowal (Fr.) 8:36,77
5. Seddon (Brit.) 8:37,28
6. Arce (Šp.) 8:38,12.
Oštěp:
1. Röhler 89,47
2. Hofmann (oba Něm.) 87,60
3. Kirt (Est.) 85,96
4. Krukowski (Pol.) 84,55
5. Vetter (Něm.) 83,27
6. Ruuskanen (Fin.) 81,70,
...8. Vadlejch 80,64,
12. Frydrych (oba ČR) 72,79.
Ženy:
100 m př. (-0,5 m/s):
1. Hermanová (Běl.) 12,67
2. Dutkiewiczová 12,72
3. Rolederová (obě Něm.) 12,77
4. Visserová (Niz.) 12,88
5. Lobeová (Něm.) 13,00
6. Koleczeková (Pol.) 13,11.
Tyč:
1. Stefanídiová 485
2. Kiriakopúluová (obě Řec.) 480
3. Bradshawová (Brit.) 475
4. Sidorovová (Rus.) 470
5. Guillonová-Romarinová (Fr.) 465
6. Bengtssonová (Švéd.) 465,
...9. Švábíková (ČR) 430.
Sedmiboj po čtyřech disciplínách:
1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 4017 (100 m př.: 13,34 - výška: 191 - koule: 13,09 - 200 m: 22,88)
2. Thiamová (Belg.) 3930 (13,69 - 191 - 15,35 - 24,81)
3. Schäferová (Něm.) 3848 (13,33 - 179 - 14,12 - 23,75)
4. Dadicová (Rak.) 3846
5. Vetterová (Niz.) 3802
6. Cachová (ČR) 3787 (13,29 - 185 - 12,71 - 24,25).
Kvalifikace:
Muži:
800 m - rozběhy:
1. Kszczot (Pol.) 1:46,31
...
5. Hodboď 1:46,50 - postoupil do semifinále
26. Šnejdr (oba ČR) 1:48,70 - nepostoupil.
110 m př. - rozběhy:
1. Dal Molin (It.) 13,40.
Výška:
1. Nědosekov (Běl.) a Przybylko (Něm.) oba 225.
Ženy:
400 m - semifinále:
1. Nielsenová (Brit.) 51,21.
100 m př. - semifinále:
1. Dutkiewiczová (Něm.) 12,71.
Dálka:
1. Španovičová (Srb.) 684.
Disk:
1. Perkovičová (Chorv.) 64,54
...
9. Staňková (ČR) 57,81 - postoupila do finále
Oštěp:
1. Hussongová (Něm.) 67,29
...
4. Ogrodníková 61,27
11. Šedivá (obě ČR) 59,34 - obě postoupily do finále
mm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika