Perkovičové nevyšel útok na sedmý diamant, Coleman vyhrál stovku

Nadvláda diskařky Sandry Perkovičové v atletické Diamantové lize po šesti triumfech za sebou skončila. Osmadvacetiletá Chorvatka v dnešním finále v Bruselu obsadila třetí příčku poté, co ji dvě soupeřky přehodily v závěrečné sérii. Vyhrála Kubánka Yaimé Pérezová. Sprinterům jasně vládl Američan Christian Coleman, který se blýskl nejrychlejší stovkou sezony 9,79 sekundy.

Jednadvacetiletý americký sprinter Christian Coleman

Perkovičová po pátých pokusech vedla výkonem 64,31 metru z první série. Tento hod, který byl zhruba o sedm metrů kratší než její letošní maximum, ale nakonec na zisk dalšího diamantu nestačil. Nejprve ji o 34 centimetrů přehodila Brazilka Andressa de Moraisová (64,65) a pak se do čela dostala Pérezová, která přesně trefila hranici 65 metrů.

Dvojnásobná olympijská vítězka Perkovičová měla ještě šanci odpovědět, ale ani poslední ranou se nezlepšila. Poprvé od roku 2012 tak Diamantovou ligu nevyhrála. Podepsaly se na tom i její zdravotní problémy. "Před pěti dny jsem dostala chřipku. Myslela jsem si, že tady nebudu moci závodit," prozradila. Zkritizovala současný formát soutěže, který platí od loňska. "Tohle je moje osmé finále, sedm z nich jsem vyhrála. Ale Diamantová liga by se neměla rozhodovat v jednom finále."

Pérezová svému triumfu nemohla uvěřit. "Jsem naprosto v šoku. Když jsem se posledním pokusem dostala do vedení, pořád jsem si myslela, že prohraju, protože Sandra ještě měla jeden pokus. Je to jednoznačně největší vítězství mé kariéry," radovala se kubánská diskařka.

Rostoucí formu v závěru sezóny potvrdil vicemistr světa Coleman, který si na stovce vylepšil osobní rekord na 9,79 a jako první sprinter se letos dostal pod 9,8. Druhý skončil jeho krajan Ronnie Baker (9,93), třetí místo obsadil Jamajčan Yohan Blake (9,94).

Hned dva diamanty letos získala Kolumbijka Caterine Ibargüenová. Ve čtvrtek v Curychu vyhrála trojskok, který je její hlavní disciplínou, po bleskovém přesunu do Bruselu dnes nenašla přemožitelku ani v doplňkové dálce. Ve čtvrté sérii skočila 680 centimetrů a zvítězila o deset centimetrů před Britkou Sharou Proctorovou. Stala se první atletkou, které se v technických disciplínách takový double povedl.