Rubriky:

Atletika

Špotáková: Házím daleko a bojím se, že se to pokazí

28. února 2007 08:49

Oštěpařka Barbora Špotáková je v přípravě na novou sezónu a v rozhovoru pro deník Právo říká, že je překvapená ze svých výkonů. "Házím skutečně daleko. Je to neuvěřitelné. Jsem překvapená. A také mám trošku strach, aby se to v dalších týdnech nepokazilo."

 

čtk

Jak jste coby vicemistryně Evropy vstoupila do nového roku? Je pro vás letošní velmi mírná zima příznivá pro přípravu?

Nový rok jsem začala pravidelnými soustředěními v nymburském sportovním centru. Mám radost z nynějšího počasí, které mi skvěle vyhovuje. Můžeme házet jako na jaře a nemusíme do Afriky za teplem. Pro atlety je rozhodně tenhle průběh přípravného období příznivější, z hlediska přípravy i lehčí regenerace.

Jste s dosavadním průběhem tréninkového procesu spokojena?

Vyrostla jsem fyzicky i technicky. Jsem rychlejší, silnější a házím dál než v minulém roce. Absolvovala jsem také několik závodů v hale a zlepšila jsem si osobní rekordy z dvoustovky a šedesátky s překážkami. To je ukázka formy.

O kolik metrů dále létá ve srovnáním s loňským rokem váš oštěp?

Přibližně o čtyři metry. Házím skutečně daleko. Je to neuvěřitelné. Jsem překvapená. A také mám trošku strach, aby se to v dalších týdnech nepokazilo. Toho se bojím.

Čekala jste, že budete během zimy dělat takové pokroky?

Nenapadlo mě, že to půjde tak rychle. Na druhou stranu jde asi o přirozený vývoj. Získám a zúročuji oštěpařské zkušenosti. A také jsem zdravá, což je strašně důležité. Jediným problémem během minulých týdnů byla bolest z přetížených úponů v koleni. Pár dní jsem zvolnila, jinak jsem vše absolvovala bez problémů.

Co vás čeká v nejbližší době?

V březnu pojedu na tři týdny na soustředění na Kanárské ostrovy. To bude takový předěl mezi zimou a jarem. Ale ještě předtím zvládneme s přítelem týdenní pobyt na horách v Itálii. Moc se těším. Bude to pěkný, ale aktivní odpočinek od atletiky.

S přítelem už jste docela dlouho. Neplánujete tedy vstoupit do manželství?

Když něco funguje a klape bez problémů, tak přece není důvod to jakýmkoli způsobem měnit.

Rozhodně vás ale čeká změna na atletickém poli. Soupeřky na vás budou pohlížet jako na jednu z hlavních favoritek? Jste na tu úlohu připravena?

Je mi jasné, že na mě budou koukat jinak. Ale i já sama se cítím odlišně. Cítím, že i v Dukle ode mne čekají úspěch. Já věřím v přípravu. Takže musím prostě trpělivě čekat. A doufat, že oštěp bude létat daleko jako v tréninku.

Pokud byste potvrdila výkony z tréninku v závodech, budete největší adeptkou na zlatou medaili na srpnovém mistrovství světa v Japonsku...

Cesta k úspěchu je vždy taková rovnice. Musíte mít formu a pak je tam neznámá. A tu představuje zdraví a také štěstí. Já doufám, že se všechno sejde. Podle toho, jak trénuji, bude snad letošní rok lepší než minulý. A v jeho průběhu jsem byla na mistrovství Evropy stříbrná...

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika