Rubriky:

Atletika

Pražský půlmaraton vyhrál v traťovém rekordu Keňan Ivuti

24. března 2007 16:20 - PRAHA

Keňský běžec Patrick Ivuti potvrdil roli hlavního favorita Pražského půlmaratonu a vyhrál dnešní devátý ročník v traťovém rekordu 1:01:00 hodiny. Mezi ženami zvítězila při svém debutu na této trati Ruska Lilia Šobuchovová. Z domácích vytrvalců si vedli nejlépe dvanáctý Pavel Faschingbauer a Petra Kamínková, která skončila sedmá. Na trať vyběhlo podle organizátorů bezmála šest tisíc závodníků.

Od Ivutiho, který má osobní rekord 59:31 minuty, si pořadatelé slibovali útok na hranici jedné hodiny. Tyto plány však zhatilo nepříznivé počasí, neboť především africké běžce v pražských ulicích trápila zima a všem účastníkům znepříjemňoval závod silný vítr. "V dnešních podmínkách už to líp asi zaběhnout nešlo. Snad to vyjde za rok, kdy tu budu obhajovat," řekl na tiskové konferenci vítěz, který se postaral o osmý keňský triumf v Pražském půlmaratonu za sebou. Před druhým krajanem Jacobem Yatorem měl v cíli náskok 20 sekund.

"Byl to dobrý závod, Ivuti zaběhl nejlépe, jak mohl. Za daných podmínek se pod hodinu asi běžet ani nedalo," prohlásil ředitel závodu Paolo Ottone. "Chtěli jsme běžet prvních deset kilometrů pod 30 minut, ale nepovedlo se to. Na ten protivítr je to přesto velice slušný čas. Teplota rozhodně problémem nebyla," dodal. V Praze dnes bylo kolem devíti stupňů Celsia.

Problémem však byl vítr. "Ten byl hrozný. Po prvním kilometru, kdy se přeběhla Vltava, to byl obrovský boj. Utekli mi Keňani, přede mnou bylo prázdno a já se nakonec rozběhl až na šestém kilometru," řekl ČTK nejlepší z českých běžců Faschingbauer.

Před závodem si přál běžet pod hodinu a pět minut, a splnit tak limit na podzimní MS v silničním běhu. Za touto metou však zaostal o více než minutu a půl. "Naděje na limit vzaly za své s tím větrem. Limit pro mě není priorita, důležité je připravit se na maraton a dostat se na mistrovství světa do Ósaky. K tomu je ale potřeba hodně přísný limit dvě hodiny a 15 minut. Kdyby to ale vyšlo, tak stejně na silniční MS připravený nebudu," prohlásil čtyřiatřicetiletý běžec AK Kroměříž.

Nejvíc závodníků v historii

Splnit limit na silniční šampionát se nepodařilo ani nejlepší české závodnici Kamínkové. "Můžu být s umístěním spokojená, s časem ale ne. Je to však teprve začátek sezóny. Na druhou stranu mě překvapila atmosféra, počet diváků a jejich chování," zhodnotila závod Kamínková.

V její kategorii zvítězila vicemistryně Evropy na pětikilometrové trati Šobuchovová. Ta při svém půlmaratonském debutu zdolala i africké favoritky a po dramatickém finiši zvítězila před obhájkyní prvenství Caroline Kwambaiovou z Keni. "Byl to můj první půlmaratón, ale se svým výkonem tak docela spokojená nejsem," řekla Šobuchovová. Naznačila, že se v cíli mohla spolehnout na rychlejší finiš, který vyplývá z jejího zaměření na kratší tratě. "Konec závodu jsem opravdu přizpůsobila taktice," souhlasila ruská vytrvalkyně.

Podle údajů organizátorů se letos na trať vypravilo nejvíce závodníků v historii, jen těsně se nepodařilo prolomit hranici šesti tisíc běžců. Na trať se vypravil i český eurokomisař Vladimír Špidla. Rekordní byl zřejmě i počet diváků. "Všiml jsem si, že okolo trati bylo opravdu dost lidí. Asi nejvíc v historii půlmaratónu, ačkoli přesný počet nevím. Určitě k tomu pomohlo i nové trasování," prohlásil ředitel závodu Ottone.

Pražský půlmaratón
Muži: 1. Ivuti 1:01:00, 2. Yator 1:01:20, 3. Kibiwott (všichni Keňa) 1:01:54, 4. Feyissa (Et.) 1:02:22, 5. John Ch. Korir (Keňa) 1:02:22, 6. Sulle (Tanz.) 1:03:11, ...12. Faschingbauer 1:06:31, 17. Gerych 1:08:56, 18. Pechek (všichni ČR) 1:09:20.
Ženy: 1. Šobuchovová (Rus.) 1:11:14, 2. Kwambaiová (Keňa) 1:11:14, 3. Tolaová 1:11:24, 4. Woldeselasseová (obě Et.) 1:11:59, 5. Aiyabeiová (Keňa) 1:12:36, 6. Rakonczaiová (Maď.) 1:14:50, 7. Kamínková 1:16:43, ...9. Brychcínová (obě ČR) 1:16:48.

ČTK

Zrušit