Rubriky:

Atletika

IAAF se nejspíš vrátí ke čtyřletým trestům za doping

27. března 2007 13:04 - MOMBASA

Vedení atletické federace IAAF chystá znovuzavedení čtyřletých trestů za doping. Na zasedání v keňské Mombase, kde se o víkendu uskutečnilo mistrovství světa v krosu, se na tom jednomyslně shodla Rada IAAF. Zpřísnění sankce z dvou na čtyři roky by mělo být schváleno v létě při kongresu IAAF před mistrovstvím světa v Ósace.

 

www.iaaf.org

Šéf světové atletiky Lamine Diack dokonce vyjádřil přání, aby byl v tomto smyslu pozměn rejstřík trestů i v novém antidopingovém kodexu, který bude světová organizace WADA schvalovat v listopadu.

Podle IAAF by měl čtyřletý trest následovat za nález anabolických steroidů v těle i jejich prosté držení, hormonů včetně krevního prostředku EPO a amfetaminů. Stejně postihováno by mělo být i používání zakázaných metod, odmítnutí dopingové kontroly a pokus o znehodnocení nebo jiné poškození vzorku či procesu odběru. Zkrácení trestu bude možné jen ve výjimečných případech.

IAAF již čtyřletý trest praktikovala v letech 1991 až 1995, nicméně po podpisu světového antidopingového kodexu, na němž se shodla většina mezinárodních sportovních svazů, byl jako základní trest při prvním prohřešku stanoven dvouletý distanc.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika