Rubriky:

Atletika

Portugalec Ornelas je prvním evropským vítězem Pražského maratónu

13. května 2007 11:33 - PRAHA

Portugalský vytrvalec Hélder Ornelas ukončil nadvládu afrických běžců na Pražském maratónu. Nedělní 13. ročník v centru metropole vyhrál třiatřicetiletý Evropan v čase 2:11:49 hodiny, druhý skončil při svém debutu Luka Chelimo z Keni a třetí místo obsadil další portugalský reprezentant Paulo Gomes.

Závod žen vyhrála Ruska Nailja Julamanovová časem 2:33:10 před Polkou Malgorzatou Sobaňskou, na třetím místě si s více než sedmiminutovou ztrátou za vítězkou nečekaně doběhla pro český titul jednatřicetiletá Veronika Brychcínová. Česká reprezentantka v lakrosu, která se do závodu přihlásila až na poslední chvíli v sobotu, dokonce splnila vstupní limit mezinárodní federace IAAF pro mistrovství světa v Ósace (2:42:00). Na kritérium Českého atletického svazu (2:35:00) však její výkon nestačil.

Osobní rekord Brychcínové, druhé Češky z letošního půlmaratónu v Praze jen pět sekund za tuzemskou jedničkou Petrou Kamínkovou, měl přitom hodnotu 3:05:59 z roku 2004, v sobotu byla v cíli za 2:40:50. Brychcínová, jež působí v lakrosu i jako svazová funkcionářka, se nechala slyšet, že jejím vzorem je britská vytrvalkyně Paula Radcliffeová.

"Užívala jsem si, že vůbec můžu běžet, protože po zdravotních problémech před deseti dny to nevypadalo dobře," prohlásila. "Důležité bylo, že jsem si tentokrát v prvních deseti kilometrech držela dobré tempo," uvedla pro srovnání se svým loňským startem, při kterém jí po rychlém začátku došly síly.

Běhat maratóny a dlouhé tratě hodlá i dál a nevyloučila, že by se pokusila kvalifikovat na OH do Pekingu příští rok. Její účast v Ósace je možná, ale musela by ji schválit trenérská rada Českého atletického svazu, což je podle informací ČTK nepravděpodobné.

Faschingbauer nejlepším Čechem

Mistrem republiky mezi muži se stal celkově sedmý Pavel Faschingbauer, který nenaplnil svůj cíl v podobě limitu pro start na MS. "Teď se budu soustředit na další dva pokusy o kvalifikaci na olympiádu," prohlásil v cíli Faschingbauer. "Když je teplo, nedají se běhat limity, což bylo vidět i na Keňanech," prohlásil.

Nová trasa vinoucí se převážně centrem města nakonec nevedla k překonání traťového rekordu. Šance na rychlý čas zhatily vysoké teploty, ostré slunce a na vltavském nábřeží i silný vítr.

Od začátku závodu udávali tempo afričtí vytrvalci s Ukrajincem Oleksandrem Kuzinem, třetím nejlepším maratóncem letošní sezóny, který do poloviny závodu plnil roli vodiče. Ve špičce se pohybovali všichni adepti na vítězství včetně Keňana Josepha Muriithi Ririho, který jako největší papírový favorit skončil nakonec čtvrtý.

Ornelasovi se vyplatilo postupné zrychlování

V druhé části se pole roztrhalo a v čele se objevil Stephen Kibiwott. Když už se zdálo, že vítězi Pražského půlmaratónu z roku 2006 vítězství nikdo nesebere, keňský vytrvalec asi pět kilometrů před cílem zastavil a držel se za břicho. Toho využil při svém prvním startu Chelimo, člen týmu světového rekordmana Paula Tergata.

V závěru mu však začaly docházet síly a Ornelas, vítěz maratónu v Miláně před dvěma lety a patnáctý muž z loňského mistrovství Evropy, ho předběhl a vyhrál jako první Evropan v historii.

"Vyplatilo se mi, že jsem začal volněji a pak zrychloval," uvedl v cíli Ornelas, který absolvoval čtvrtý maratón v kariéře a předvedl svůj druhý nejlepší výkon. "Vedro bylo opravdu velké, Keňané na to doplatili, protože na začátku vyrazili hodně rychle. Je to pro mě ale překvapení, že Keňané nevydrželi a já vyhrál," prohlásil vítěz, který za triumf inkasoval prémii 16 000 eur, asi 450 000 korun.

Do závodu, který odstartoval prezident České republiky Václav Klaus, nakonec nenastoupili vinou zdravotních potíží čtyřnásobný domácí šampión Jan Bláha ani obhájkyně titulu Ivana Martincová, kterou zlobil stehenní sval. V průběhu závodu odstoupila také favoritka Alina Ivanovová z Ruska, obhájkyně loňského vítězství.

Výsledky:
Muži:
1. Ornelas (Portug.) 2:11:49, 2. Chelimo (Keňa) 2:12:36, 3. Gomes (Portug.) 2:12:51, 4. Riri 2:13:50, 5. Chemitei (oba Keňa) 2:17:31, 6. Nishirimana (Bur.) 2:17:38, 7. Faschingbauer (ČR) 2:18:55, 8. Nasef (Mar.) 2:19:34, 9. Mutwiri (Keňa) 2:22:23, 10. Novák (ČR) 2:23:38.
Ženy:
1. Julamanovová (Rus.) 2:33:10, 2. Sobaňská (Pol.) 2:35:02, 3. Brychcínová 2:40:50, 4. Havlová 3:05:40, 5. Báčová (všechny ČR) 3:06:07, 6. Mariolaová 3:10:09, 7. Ch. Rauchová 3:11:22, 8. H. Rauchová (všechny It.) 3:11:22.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika