Rubriky:

Atletika

Železný se už plně převtělil do role trenéra

29. května 2007 16:10 - PRAHA

Už půl roku Jan Železný předává své zkušenosti mladým nadějným oštěpařům v Dukle Praha a zdá se, že metody trojnásobného olympijského medailisty mohou nést ovoce už v letošní sezóně. Jeho svěřenec Jan Syrovátko pojede na mistrovství světa i evropský šampionát do 22 let, Petr Frydrych se zúčastní ME juniorů. Světový rekordman je proto spokojený, práce ho baví, jen po skončení kariéry doufal, že bude mít víc času.

"Líbilo by se mi, kdyby jednou hodili tak daleko jako já," řekl v úterý v rozhovoru s novináři Železný na adresu svých svěřenců. Syrovátkovi letos pomohl svými kontakty a jménem ke startu na mítinku v Dauhá, kde kdysi sám několikrát závodil, a oštěpař se mu odvděčil osobním rekordem (78,17) a limitem pro start na MS . "Jasně, že by se tam asi jinak nedostal, ale pomáhám mu v začátcích. Pak už si to bude muset vyházet sám," uvedl slavný oštěpař. "Mohl hodit ještě dál, ale bylo to dobré," dodal.

Frydrych teprve nedávno složil maturitu v Klatovech, což Železný považoval v současnosti za prioritu. "Aby to nebyl blbec, aby se o sebe po skončení kariéry postaral, i když bych byl radši, kdyby z něj byl profesionál jako já," řekl Železný. Teď už ale nic nebrání tomu, aby se devatenáctiletý atlet a zřejmě největší talent českého oštěpu zamířil do Dukly. "Takže budeme moci konečně pořádně pracovat, aby na mistrovství Evropy uspěl," podotkl směrem k červencovému šampionátu v Hengelu.

Železný trenéřině zcela propadl, když se rozpovídá, mluví pouze o svých svěřencích. Nemá prý čas na sebe ani na tenis a fotbal, kterým se chtěl po kariéře věnovat. Měl prý také trenérské nabídky i ze zahraničí, například od Lotyše Vadimse Vasilevskise. "Ale já se po světě nacestoval dost, chci být doma a starat se o kluky," uvedl Železný, jenž se nicméně už teď těší, jak si po sezóně vezme měsíc dovolenou. "A pojedu, kam budu chtít, což jsem dřív nemohl," dodal.

Volbu pořadatele ZOH zatím rozhodnutou nemá 

Svým svěřencům hodlá poskytnout dobré podmínky, aby mohli výkonnostně růst. Využije svého jména a získaných kontaktů, v zimě pojedou do Jihoafrické republiky, kam jezdil trénovat celou svou kariéru. "Chci, aby měli možnosti, jaké jsem měl já," řekl Železný.

Svěřenci k trenérovi se slavným jménem chovají úctu, zatím mu všichni vykají, sám Železný chce pro ně zůstat autoritou. Jejich devizou je podle kouče hlavně to, že chtějí atletiku dělat a něco v ní dokázat. "To je důležité. Jinak bych to nedělal. Mají zájem se zlepšovat," řekl bývalý atlet, který však už také coby kouč zažívá i drobná zklamání jako třeba při extralize družstev. "To bych snad hodil i v riflích," pozastavil se u vítězného Frydrychova výkonu 69,58 m ze závodu v Praze před dvěma týdny.

Vedle trenérské práce bude Železný brzy také jako člen Mezinárodního olympijského výboru volit organizátora zimních olympijských her v roce 2014. Už má k dispozici materiály kandidatur Soči, Salcburku a jihokorejského Pchjongčchangu. "Ještě rozhodnutý nejsem," uvedl oštěpař. MOV oznámí vítěze v červenci v Guatemale.

ČTK

Časová osa: Atletika

Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.