Rubriky:

Atletika

Ptáček skočil při Pražské tyčce 582 cm, ale vážně se zranil

7. června 2007 20:33 - PRAHA

Český rekordman ve skoku o tyči Adam Ptáček má formu jako hrom, ale hrozí mu dlouhá pauza vinou vážného poranění. Po úterním strahovském výkonu 570 cm, kterým splnil limit A pro účast na mistrovství světa, při čtvrteční Pražské tyčce svůj výkon ještě dokonce o 12 centimetrů vylepšil a potřetí za sebou vyhrál tradiční závod na Můstku na Václavském náměstí. V závěru soutěže si ale vážně zranil loket.

Úspěšný skok přes 582 cm je o jeden centimetr lepší jeho vlastního absolutního českého rekordu z roku 2003 v hale v Saské Kamenici, ale kvůli tomu, že se dnes jednalo pouze o exhibici, výkon do tabulek nebude zanesen. Při druhém nevydařeném skoku na 586 centimetrech však Ptáček nešikovně dopadl na kraj doskočiště a při snaze zmírnit následky pádu si vyhodil loket z kloubního pouzdra.

Poryv větru způsobil, že Ptáček svůj druhý pokus na 586 cm nedokončil a ve vzduchu jej zabalil. Tyč mu ale vyskočila z "šuplíku" a skokan se neměl o co opřít, takže z pěti metrů spadl rovnou na tvrdou zem. "Loket mu nevydržel, jak se do něj při pádu opřel. Průšvih je, že mu trčil mimo pouzdro," popsal novinářům charakter zranění trenér Boleslav Patera. Spolu s lékařem Ptáčkovi kloub srovnali. "Ale okamžitě vyskočil znovu ven," prohlásil Patera. Je tudíž velmi pravděpodobné, že si Ptáček potrhal vazy, což je u tyčkaře velmi vážné zranění.

Ptáčkova účast na MS vážně ohrožena 

"Uvidíme po vyšetření, rehabilitace ale asi nebude krátká," obával se nejhoršího kouč. Zdálo se přitom, že Ptáček měl nejlepší formu v životě. "Ale ty vazy nebudou v pořádku, to je jasné," bál se kouč. Mistrovství světa v Ósace je za tři měsíce. "Ačkoliv jsem běžně optimista, teď musím být reálný. Obtížně se to dá stihnout. Muselo by to být všechno neporušené," prohlásil trenér.

Na druhém místě skončil v šestnáctém ročníku závodu Slovinec Andrej Poljanec, který překonal 546 cm, třetí místo si vyskákal za stejný výkon Michal Balner, Ptáčkův oddílový kolega. Dnešním výkonem by se Ptáček zařadil na páté místo světových tabulek, v Evropě skočil dosud stejně pouze Bulhar Spas Buchalov. Maximum mítinku zůstalo Igoru Potapovičovi z Kazachstánu z roku 1995, Ptáčkův výkon je druhý v historii závodu.

Baďurová si nerozuměla s tyčemi

Mezi ženami byla podle očekávání nejlepší česká rekordmanka Kateřina Baďurová, která se jako jediná dostala přes 446 centimetrů a vylepšila si tak o jeden centimetr letošní maximum z mítinku v Turíně. V třináctém ročníku ženské Pražské tyčky vyhrála podruhé, poprvé se jí to povedlo před třemi lety. Obhájkyně vítězství a dvojnásobná vítězka závodu Pavla Rybová dala přednost pátečnímu mítinku ve francouzském Lille.

"Jsem v rámci možností vcelku spokojená, i když na dalších výškách jsem si moc nerozuměla s tyčemi. Nezvládla jsem jejich tvrdost," řekla po závodu Baďurová. "Na výkonech v této části sezóny moc nezáleží, mistrovství světa je až za tři měsíce," nedělala si velkou hlavu z toho, že 456 centimetrů už nepřekonala. "Ještě je začátek, nejsem moc rozskákaná, mělo by se to dál zlepšovat," věřila česká rekordmanka.

Pražská tyčka
Muži: 1. Ptáček (Dukla Praha) 582, 2. Poljanec (Slovin.) 546, 3. Balner 546, 4. Janáček (oba Dukla Praha) 530, 5. Kudlička (Opava) 530, 6. Telecký (USK Praha) 510.
Ženy: 1. Baďurová (Dukla Praha) 446, 2. Kuhnertová 420, 3. Langhirtová (obě Něm.) 420, 4. Ptáčniková (Dukla Praha) 400, 5. Schulteová (Něm.) 400, 6. Čížková (USK Praha) 380.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.