Maraton na MS vyhrál Desisa, první etiopský vítěz od roku 2001

Dauhá

Maraton na mistrovství světa vyhrál poprvé od roku 2001 běžec z Etiopie. Noční závod v Dauhá zvládl nejlépe Lelisa Desisa v čase 2:10:40, když ve finiši porazil svého krajana Mosineta Geremewa. Po stříbře z roku 2013 a dvěma triumfům v Bostonském maratonu přidal nejcennější kov.

Lelisa Desisa z Etiopie slaví vítězství v maratonu v Dauhá.

Na promenádě v Dauhá bylo trochu chladněji než při minulých nočních závodech, rtuť v teploměru zůstala těsně pod třiceti stupni. Tempo jako obvykle udávali afričtí běžci, jimž podobně jako před dvěma lety v Londýně konkuroval jen Brit Callum Hawkins.

Během závodu sice nabral na vedoucí skupinu více než půlminutovou ztrátu, ale dva kilometry před cílem ji zlikvidoval. Ze čtveřice, která ostatním unikla, však měl nakonec nejméně sil a skončil stejně jako na minulém šampionátu těsně pod medailovými stupni. Nejlepší závěr měl Desisa, který setřásl i svého krajana Geremewa. Pro bronz si doběhl Amos Kipruto z Keni.