Rubriky:

Atletika

Koulařská soutěz na MS skončila triumfem Američanů

25. srpna 2007 15:41 - ÓSAKA

Dvojnásobným triumfem Američanů skončila koulařská soutěž na mistrovství světa v atletice. K halovému titulu šampióna přidal triumf pod otevřeným nebem Reese Hoffa, který v sobotu jako jediný překonal hranici 22 metrů a výkonem 22,04 porazil o 43 centimetrů krajana a obhájce titulu Adama Nelsona. Bronz získal exmistr světa Andrej Michněvič z Běloruska (21,27).

Petr Stehlík skončil v dopolední kvalifikaci celkově na devatenáctém místě, jeho reprezentační kolega Antonín Žalský byl dvaatřicátý. K předčasně vyřazeným patřil i letošní halový mistr Evropy Mikuláš Konopka, který nakonec skončil patnáctý.

V nejkratším sprintu plní roli favoritů Američan Tyson Gay a Jamajčan Asafa Powell. V odpoledních čtvrtfinále hladce vyhráli své běhy, třebaže v závěru před šachovnicí šetřili síly. Letos zatím nejrychlejší muž Gay předvedl výkon 10,06 sekundy, světový rekordman Powell byl ještě o pět setin rychlejší. Překvapením je dopolední vyřazení evropského rekordmana Francise Obikwelu z Portugalska, který ulil druhý start a byl diskvalifikován.

Na evropský rekord Rusky Larisy Nikitinové 7007 bodů útočí po prvním dnu sedmiboje olympijská vítězka Carolina Klüftová. Švédka má po čtyřech disciplínách na kontě 4162 bodů a její konečný součet by mohl v případě vydařeného druhého dne skončit výrazně za magickou bodovou hranicí.

V odpoledním rozběhu na 800 metrů žen překvapila osobním rekordem 1:59,72 minuty Slovenka Lucia Klocová, která dokonce byla třetí nejrychlejší. Vypadla Ruska Světlana Čerkasovová i letos nejrychlejší žena a vítězka nedávné univerziády Julija Krevsunová z Ukrajiny. Dařilo se i dalším slovenským zástupcům, kladiváři Libor Charfreitag a Miloslav Konopka předvedli dva nejdelší vrhy kvalifikace.

MS v Ósace na Sport.cz:
ZahájeníCísař Akihito zahájil atletický šampionát
MaratónMaratón vyhrál Keňan Kibet
100 mPowell ve čtvrtfinále prolétl stovku uvolněně za 10,01
KouleKoulařská soutěž na MS skončila triumfem Američanů
SedmibojV sedmiboji se díky Klüftové otřásá evropský rekord
10 000 mDibabaová jako první žena obhájila titul na 10 000

ČTK

Časová osa: Atletika