Wariner obhájil zlato na 400 m při kompletním americkém triumfu

ÓSAKA

Americký běžec Jeremy Wariner na šampionátu v Ósace dokázal, že je králem světové čtvrtky. Třiadvacetiletý olympijský vítěz obhájil v osobním rekordu svůj triumf z Helsinek před krajany LaShawnem Merrittem a Angelem Taylorem. Wariner proťal cíl na stadionu Nagai ve skvělém čase 43,45, jenž je pátý nejlepší v historii.

Rychleji běželi jen třikrát Michael Johnson, jehož světový rekord má hodnotu 43,18, a předchozí držitel historického maxima Harry Reynolds. Druhého v pořadí Merritta (43,96) porazil Wariner o více než půl sekundy, Taylor byl časem 44,32 zpět téměř o sekundu.

Také na trati 110 m překážek triumfoval olympijský vítěz, Číňan Liou Siang. Výkony světového rekordmana mají na světových šampionátech vzestupnou tendenci - v Paříži 2003 získal bronz, před dvěma lety stříbro a dnes se stal poprvé mistrem světa.

Netypicky až ve vnější deváté dráze prolétl Liou Siang tratí v čase 12,95 a získal první čínské zlato na šampionátu. Ke stříbrům z OH 2000 a 2004 a MS 2003 přidal další druhé místo do sbírky Američan Terrence Trammell, jenž za Číňanem zaostal o čtyři setiny sekundy. Nečekaný bronz si z Japonska odveze další Američan David Payne (13,02), jenž coby náhradník dorazil do Ósaky až v úterý.

Mistr světa z Helsinek Ladji Doucouré neprošel přes semifinále.