Chodecký maratón vyhrál Australan Deakes

Nathan Deakes z Austrálie se stal mistrem světa v chodeckém maratónu na 50 kilometrů. Na šampionátu v Ósace za velkého vedra a vlhkosti zvládl světový rekordman nejdelší závod na MS v času 3:43:53. Deakes porazil o 29 sekund Francouze Yohana Dinize, třetí skončil o dalších 16 sekund zpět jeden z favoritů závodu Alex Schwazer z Itálie.

Obhájce titulu Sergej Kirdjapkin z Ruska skončil hluboko v poli poražených. Na stupně vítězů nedosáhli ani další Rusové. Na minulém MS v Helsinkách stříbrný Aleksej Vojevodin, stříbrný olympijský medailista Denis Nižegorodov, v cíli nakonec čtvrtý chodec, či bývalý juniorský mistr světa Vladimir Kanajkin.

"Jsem si jistý, že si navždy budu pamatovat ten pocit, když jsem přišel na stadión a věděl jsem, že budu mistr světa," řekl třicetiletý Deakes, v jehož obličeji se v cíli dokonce objevily slzy dojetí. "Bylo to emotivní, mám skvělý pocit. Rekordy se mohou překonat, ale titul mistra světa mi zůstane navždy," prohlásil bronzový olympijský medailista.

Získal své první zlato v kariéře po úniku na 35. kilometru. V Ósace mohl nastoupit i do závodu na 20 kilometrů, ale rozhodl se vsadit na jednu kartu. "Ale příští rok na olympiádě chci double," řekl rozhodně.