Atletky Richardsová a Isinbajevová mají šanci na jackpot Zlaté ligy

CURYCH

Sanya Richardsová a Jelena Isinbajevová dál usilují o miliónový jackpot z atletické Zlaté ligy. Americká čtvrtkařka i ruská tyčkařka vyhrály své disciplíny i na pátečním tradičním mítinku Weltklasse a v letošním prestižním seriálu si tak připsaly čtvrtý triumf.

V Curychu v pátek naopak přišla o naději na podíl z vítězné prémie americká překážkářka Michelle Perryová, o světový rekord 210 cm se opět marně pokoušela chorvatská výškařka Blanka Vlašičová.

Isinbajevová přitom měla v tyčkařském sektoru namále, ale na výšce 480 centimetrů se posledním pokusem zachránila, a to jí nakonec stačilo i k vítězství. Stříbrná medailistka z mistrovství světa v Ósace Kateřina Baďurová, jediná česká reprezentantka na curyšském mítinku, obsadila výkonem 455 cm šesté místo.

Mistryně světa ve štafetě Richardsová zvítězila v běhu na 400 metrů s pohodlným náskokem v nejlepším světovém času sezóny 49,36 sekundy. "Je to můj letošní cíl číslo jedna, už mi zbývají jen dva kroky," prohlásila o Zlaté lize Richardsová, která se na čtyřstovce překvapivě nekvalifikovala do amerického výběru pro mistrovství světa. Do konce Zlaté ligy zbývají ještě mítinky v Bruselu a Berlíně.

Perryová ztratila naději na jackpot

Třetí adeptkou na výhru ve všech šesti závodech a podíl z lukrativní prémie ve výši jednoho miliónu dolarů byla před Curychem americká překážkářka Perryová. Mistryně světa však na stadiónu Letzigrund doběhla až třetí, třebaže ji po těsném finiši dělily od vítězné Švédky Susanny Kallurové pouhé dvě setiny sekundy.

Stovku nakonec před 26 000 diváků neběžel mistr světa Tyson Gay, jenž se omluvil kvůli únavě po šampionátu a startoval pouze v bohatě dotované závěrečné štafetě na 4x100 metrů, kterou Američané s náskokem vyhráli. Pořadatelům se omluvil i stříbrný medailista z nejkratšího sprintu v Ósace Derrick Atkins z Baham, cestu k vítězství tak měl usnadněnou Portugalec Francis Obikwelu.

Ženskou stovku vyhrála Francouzka Christine Arronová, zklamáním z až sedmého místa a času 11,34 sekundy skončil závod pro vicemistryni světa Lauryn Williamsovou. Francouzským triumfem skončila i patnáctistovka, na níž si Mehdi Baala spravil chuť po ósacké diskvalifikaci.

V oštěpařském sektoru neuspěl finský mistr světa Tero Pitkämäki, který prohrál o více než dva metry s Norem Andreasem Thorkildsenem. Také v trojskoku skončil čerstvý světový šampión Nelson Évora z Portugalska druhý, i když jen o dva centimetry.

Výsledky:
Zlatá liga:
Muži:
100 m: 1. Obikwelu (Port.) 10,17, 2. Saidy (Nor.) 10,20, 3. Devonish (Brit.) 10,20.
1500 m: 1. Baala (Fr.) 3:38,62, 2. Búkensa (Alž.) 3:38,84, 3. Komen (Keňa) 3:38,96.
110 m př.: 1. Robles (Kuba) 13,15, 2. Trammell 13,22, 3. A. Johnson (USA) 13,23.
Trojskok: 1. Davis (USA) 17,20, 2. Évora (Port.) 17,18, 3. Wilson (USA) 17,11.
Oštěp: 1. Thorkildsen (Nor.) 89,51, 2. Pitkämäki (Fin.) 87,44, 3. Greer (USA) 83,15.
Ženy:
100 m: 1. Arronová (Fr.) 11,17, 2. Edwardsová 11,22, 3. Jeterová (obě USA) 11,24.
400 m: 1. Richardsová (USA) 49,36, 2. N. Williamsová (Jam.) 50,85, 3. Thiamová (Sen.) 50,95.
100 m př.: 1. S. Kallurová (Švéd.) 12,66, 2. Ennisová-Londonová (Jam.) 12,68, 3. Perryová (USA) 12,68.
Výška: 1. Vlašičová (Chorv.) 204, 2. Slesarenková 201, 3. Savčenková (obě Rus.) 198.
Tyč: 1. Isinbajevová 480, 2. Feofanovová 475, 3. Golubčikovová (všechny Rus.) 465, ...6. Baďurová (ČR) 455.
Další disciplíny:
Muži:
200 m: 1. Carter (USA) 19,92, 2. Bolt (Jam.) 20,19, 3. Wissman (Švéd.) 20,47.
3000 m: 1. Lagat (USA) 7:38,77, 2. Soi (Keňa) 7:39,02, 3. Kipsiro (Ug.) 7:39,69.
4x100 m: 1. USA (Patton, Spearmon, Gay, Dixon) 38,40, 2. Jamajka 38,82, 3. Německo 39,12.
Tyč: 1. Pavlov (Rus.) 575, 2. Otto (Něm.) 575, 3. Lukjaněnko (Rus.) 575.
Ženy:
800 m: 1. Jepkosgeiová (Keňa) 1:59,03, 2. Martínezová (Šp.) 2:00,42, 3. Cusmaová (It.) 2:00,50.
1500 m: 1. Džamálová (Bahr.) 4:06,32, 2. Sobolevová 4:07,66, 3. Jegorovová (obě Rus.) 4:08,10.